PrzyszłośćHalemby\" zdominowała dyskusję o polskim górnictwie

Ruda sl konf gornicza txt MD

fot: Maciej Dorosiński

Marek Uszko, wiceprezes KW SA, w czasie dzisiejszej dyskusji wypowiedział się na temat koncepcji związanych z przyszłością kopalni "Halemba"

fot: Maciej Dorosiński

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

Ponad dwie godziny trwała dyskusja na temat polskiego górnictwa węgla kamiennego w ramach panelu zorganizowanego przez Andrzeja Stanię - prezydenta Rudy Śląskiej. Debata była konsekwencją obietnicy jaką Stania złożył górnikom w lipcu tego roku w czasie manifestacji przed rudzkim magistratem. Tematem przewodnim dyskusji była oczywiście przyszłość kopalni "Halemba" oraz poszukiwania recepty na uzdrowienie polskiego górnictwa, które zdaniem dyskutujących w ostatnich czasach nie miało za dobrej opinii. Patronat medialny nad debatą objęła "Trybuna Górnicza" oraz portal nettg.pl.

 

W dyskusji udział wzięli: Marek Uszko - wiceprezes Kompanii Węglowej SA, Przemysław Skupin z WZZ Sierpień 80, Dominik Kolorz - szef górniczej "Solidarności", Grzegorz Tobiszewski - poseł PiS, Wacław Czerkawski - wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, Jerzy Demski z ZZ Pracowników Dołowych, Jerzy Markowski - były wiceminister gospodarki, Andrzej Stania oraz reprezentanci środowiska naukowego w osobach prof.Franciszka Piontka i prof. Bogusława Pieczyńskiego.

 

Zanim rozpoczęto dyskusje gości zebranych w Miejskim Centrum Kultury przywitał prezydent miasta oraz Marceli Murawski - związkowiec z "Sierpnia 80", który stwierdził, że docenia fakt, że obietnica prezydenta złożona pod Urzędem Miasta znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości i można się spotkać i porozmawiać o górnictwie. Po tym krótkim wstępie na scenę weszli uczestnicy debaty. Jako pierwszy głos zabrał Marek Uszko, wiceprezes KW SA. Jego wypowiedź zdominował temat kopalni "Halemba", wielokrotnie wracający później w dyskusji. - Chciałbym poinformować, że nawet w projekcie strategii 2010-2020 nigdzie nie pojawiło się słowo o likwidacji kopalni "Halemba-Wirek" - powiedział Uszko. Po czym dodał: - Mogę powiedzieć, że wspólnie ze stroną społeczną wypracowaliśmy taką koncepcję, że kopalnia będzie poddana restrukturyzacji. Będzie ona polegała na zmniejszeniu zdolności produkcyjnych do około 7-8 tys. ton na dobę przy zatrudnieniu 2850 osób.


Poza wątkiem związanym z "Halembą" dyskutanci rozmawiali także o unijnym rozporządzeniu 1407 oraz o zarządzaniu spółkami węglowymi i uwarunkowaniami w jakich przyszło funkcjonować śląskim kopalniom. Pojawiały się także głosy związane z opodatkowaniem wyrobisk górniczych i wzajemnych relacjach gmin i spółek węglowych.


- Sama Kompania Węglowa wydała na likwidacje skutków powodzi 20 mln zł. Ale były gminy żądające od nas rzeczy absurdalnych np.: zwrotu kosztów noclegów dla strażaków, koszenia rowów i gonienia komarów - ironizował prezes Uszko.


Reprezentanci środowiska naukowego w trakcie debaty przede wszystkim zwracali uwagę na aspekty ekonomiczne. Wtórował im Jerzy Markowski, który przytaczał szereg danych statystycznych obrazujących sytuacje polskiego górnictwa. Były minister mówił również o postrzeganiu Śląska i górnictwa w skali całego kraju. Na temat tego stosunku wypowiedział się również Dominik Kolorz, lider górniczej "S". - Zarządzający spółkami węglowymi są uwikłani politycznie. Właściciel kompletnie nie panuje nad sektorem - wyjaśniał Kolorz dlaczego związki zawodowe muszą reagować na sytuację w branży.


Lider górniczej "S" przypomniał, że "Solidarność" była zwolennikiem konsolidacji wszystkich spółek węglowych. - Trzeba to było zacząć 5-6 lat temu ale wciąż nie jest jeszcze za późno - apelował do polityków wszystkich barw. - Wesprzyjcie zmiany struktury organizacyjnej górnictwa. Postulował również zmniejszenie podatków i danin od górnictwa.

 

W podsumowaniu panelu Andrzej Stania powiedział, że jest zawsze gotowy do rozmów na temat branży górniczej i podobnie jak inni uczestnicy dzisiejszego spotkania chciałby, aby w takich rozmowach wzięli udział także politycy wszystkich opcji.
 

W galerii: Panel dyskusyjny na temat sytuacji polskiego górnictwa węgla kamiennego, Ruda Śląska 27 wrzesień 2010 r . (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.