Przetargi: Tauron z najlepszą ofertą

fot: Witold Gałązka/ARC

Przez najbliższe dwa lata to Tauron będzie dostarczał energię do gmin i miasta, które tworzą Metropolię, ale też partnerów spoza niej. Wśród nich są np. gminy Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy też Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju

fot: Witold Gałązka/ARC

Trzy oferty otrzymała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) w przetargu na zakup prawie 1 terawatogodziny (TWh) w ciągu dwóch lat. Grupę zakupową - utworzoną przez GZM - tworzy kilkadziesiąt podmiotów, obsługujących 307 jednostek, także spoza Metropolii.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją zakupów energii, koordynowanych w poprzednich latach przez protoplastę Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny (zrzeszał kilkanaście miast regionu). W ostatnim takim przetargu - na dostarczenie w latach 2017-2018 903 GWh energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych - wygrał Tauron z ceną ok. 230 mln zł.

Jak wynika z poniedziałkowego, 10 września, ogłoszenia z otwarcia ofert w trwającym od początku sierpnia obecnym przetargu, także teraz Tauron złożył najtańszą z trzech propozycji - opiewającą na 402,1 mln zł brutto. Kolejne oferty złożyły Enea (422,5 mln zł brutto) oraz Energa (464,5 mln zł brutto).

Jak wynikało z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli GZM, ponieważ chodzi o zakup energii elektrycznej na lata 2019-2020, rozstrzygnięcie musi nastąpić jeszcze w tym roku. Władze Metropolii akcentowały jednocześnie, że zakupu dokonuje pierwsza tak duża grupa zakupowa energii elektrycznej w Polsce.

W jej skład weszło łącznie 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych. To gminy i miasta, które tworzą Metropolię, ale też partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. gminy Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy też Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju.

Taka współpraca ma m.in. zapewnić bezpieczne i atrakcyjne cenowo dostawy prądu. Wynegocjowanie dobrych warunków umowy ma być możliwe dzięki efektowi synergii oraz dużemu wolumenowi kupowanej energii.

Podczas poniedziałkowego zgromadzenia Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak sygnalizował, że w ostatnim czasie ceny energii znacznie rosły. Szacunkową wartość zamówienia, w którym metropolitalna grupa zakupowa chce zamówić łącznie prawie 1 terawatogodzinę (TWh) energii elektrycznej w ciągu dwóch lat, oceniono pierwotnie na ponad 330 mln zł.

Dotychczasowe, koordynowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny postępowania na wspólny zakup energii elektrycznej przynosiły gminom i instytucjom woj. śląskiego znaczne oszczędności.

Pierwszy taki przetarg dawny GZM zorganizował w 2012 r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił dało wtedy łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki. W 2013 r. oszczędności wyniosły 13 mln zł, a w 2015 r. - 11 mln zł.

Równolegle obecna Metropolia pracuje nad uruchomieniem i wdrożeniem od początku 2019 r. projektu "Energia dla Seniora". Ma on wyłonić sprzedawcę lub sprzedawców, którzy zaoferują korzystne, uczciwe i bezpieczne warunki sprzedaży energii elektrycznej i gazu oraz dodatkowe udogodnienia dla osób powyżej 65 lat z terenu GZM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.