Przepisy projektu noweli ustawy górniczej powinny wejść w życie w tym roku

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Kopalnia Bobrek w Bytomiu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Przepisy projektu nowelizacji ustawy górniczej powinny wejść w życie jeszcze w tym roku - zapowiedział w rozmowie z PAP minister energii Miłosz Motyka. Ocenił, że projekt ułatwi funkcjonowanie zakładów górniczych i zapewni sprawiedliwą transformację energetyczną.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Zmiana ma umożliwić finansowanie świadczeń osłonowych dla pracowników likwidowanych kopalń z dotacji budżetowych.

Motyka pytany przez PAP w kuluarach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, kiedy przepisy projektowanej ustawy mogłyby wejść w życie, odparł, że chciałby, aby było to jeszcze w tym roku. - Ta ustawa (...) powinna wejść w życie w tym roku i zrobimy wszystko, aby pan prezydent (Karol Nawrocki) mógł ją podpisać w tym roku - zapowiedział.

Zapewnił, że projektowane przepisy ułatwią funkcjonowanie zakładów górniczych. Pytany o potencjalne koszty zmiany ocenił, że będą one zależały od liczby pracowników decydujących się na skorzystanie z odpraw i innych pakietów osłonowych, gwarantowanych w tej ustawie. - Zwracamy uwagę, że jest to element transformacji energetycznej, która jest realizowana w sposób sprawiedliwy. Ona powinna gwarantować osłony pracownikom tego sektora - podkreślił.

W środę minister Motyka w rozmowie z PAP Biznes zapowiedział, że projekt może być jednym z tematów najbliższego posiedzenia rządu. Odniósł się też do kwestii związanych z restrukturyzacją Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podkreślając, że odpowiada za to Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Dodał, że objęcie JSW przepisami projektowanej ustawy jest możliwe i trwają w tej sprawie dyskusje. Z wcześniejszych jego wypowiedzi wynika, że dodatkowy koszt związany z włączeniem JSW do finansowanego z budżetu państwa programu dobrowolnych odejść szacowany jest na kilkaset milionów złotych.

Zarząd JSW wnioskował o objęcie spółki zapisami nowelizowanej ustawy. Na obecnym etapie legislacyjnym spółka nie jest w nich uwzględniona, co oznacza, że odchodzący z niej pracownicy nie mogliby korzystać z programu dobrowolnych odejść finansowanych z budżetu.

W weekend JSW podała, że jej zarząd podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia przygotowań do procesu restrukturyzacji biznesowej, mającego na celu stabilizację sytuacji płynnościowej spółki.

We wtorek wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki poinformował na antenie radia RMF FM, że do końca października powinna być podjęta decyzja ws. zwrotu 1,6 mld zł składki solidarnościowej dla JSW. Zadeklarował, że celem jest, aby do końca roku została uchwalona ustawa, która może włączyć JSW do dopłat do odpraw górniczych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W głębi ziemi i serc – wspomnienie św. Kingi. Górnicy solni uczcili swoją patronkę

24 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Kingi – patronki górników solnych – w niezwykłej scenerii Kaplicy św. Kingi, położonej 101 metrów pod ziemią, odprawiona została uroczysta Msza Święta. Jak co roku podziemna świątynia zgromadziła tych, którzy od pokoleń powierzają swojej Patronce trud codziennej pracy, bezpieczeństwo kopalni oraz pomyślność całej wielickiej społeczności.

Resort analizuje różne warianty zmian skali podatkowej

Ministerstwo Finansów analizuje różne warianty zmian parametrów skali podatkowej - poinformował resort w odpowiedzi na pytanie  o podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Carbotech w Łaźni Moszczenica. Elektroniczne brzmienia w industrialnej przestrzeni

Jastrzębie-Zdrój zyska nowe wydarzenie na kulturalnej mapie miasta. W sobotę, 1 sierpnia 2026 r., w Łaźni Moszczenica odbędzie się pierwsza edycja Carbotech — imprezy łączącej surową, pokopalnianą przestrzeń z muzyką elektroniczną.

1745591250 huta miedzi

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle w lipcu wyniosło 78,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w lipcu w przemyśle wyniosło 78,7 proc., wobec 77,7 proc. przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny.