Przemysł: unijne propozycje są zagrożeniem

fot: Maciej Dorosiński

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski powiedział, że choć górnictwo nie jest obciążone dodatkowymi opłatami, to pogorszenie sytuacji partnerów, z którymi współpracuje - energetyki, wytwórców stali czy innych dóbr - jest też problemem polskiego górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

Unijne propozycje w sprawie nowych celów klimatycznych UE są zagrożeniem dla polskiego i europejskiego przemysłu - przekonywali przedstawiciele przemysłu i politycy podczas poniedziałkowej (10 lutego) debaty PAP "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł".

Uczestnicy debaty omawiali skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE dla przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje do 2030 r. Wśród nich są nowe cele: 40-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz podniesienie do 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Wiceprezes, country manager ArcelorMittal Poland Surojit Ghosh mówił, że propozycje KE oferują niewiele w kwestii szybkiej reindustrializacji Europy.

- Wręcz przeciwnie, propozycje te mogą doprowadzić do przyspieszonej dezindustrializacji - powiedział.

Jak dodał, w ciągu ostatnich 40 lat przemysł stalowy w Europie znacznie ograniczył emisję CO2.

- Przemysł energochłonny w Europie, którego jesteśmy częścią, nie ma porównywalnych warunków działania w stosunku do konkurencji na świecie. To tylko promuje ucieczkę inwestycji, ucieczkę kapitału z Europy - twierdzi.

Jak dodał, jego firma zainwestowała dużo w Europie, m.in. w Polsce i teraz stoi w obliczu dylematu, czy to było właściwie miejsce do lokowania środków.

Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu Jan Deja podkreślał, że propozycje nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE są zagrożeniem dla przemysłu cementowego.

- Polska ma najnowocześniejszy przemysł cementowy w Europie. Oczywiście u nas działają duże, międzynarodowe grupy produkujące cement (...)Wszystkie zakłady należące do tych Grup są liderami we wskaźnikach, np. ekologicznych, efektywności energetycznej itd. (...) To, co nam się proponuje w sposób całkowicie niejasny, zagraża temu przemysłowi - powiedział.

Jak podkreślił, sektor swoje zadanie domowe odrobił, redukując emisje o ok. 30 proc.

Europoseł (PiS) Konrad Szymański podkreślał, że propozycja nowych celów klimatycznych jest dla większości sektorów energochłonnych nie do zaakceptowania.

- To nie jest kolejna rutynowa potyczka z Brukselą (...) Polityka klimatyczna stwarza zagrożenia nie dla miejsc pracy w przemyśle jądrowym, ale zagrożenia dla miejsc pracy w przemyśle energochłonnym. A te miejsca pracy, nawet w opinii KE, są liczone w skali 25-27 mln. To jest skala absolutnie nieporównywalna z najbardziej optymistycznymi prognozami potencjału tworzenia zielonych miejsc pracy w Europie (...) Musimy zrobić wszystko, żeby te wszystkie elementy, doświadczenia, te wszystkie argumenty żyły w opinii publicznej - powiedział.

Jak dodał, w szczególności Polska musi wykazać się w tej sprawie kreatywnością.

- Jeśli chcemy uciec od problemów z nową polityką klimatyczną, to sam sprzeciw nie wystarczy. Musimy przedstawić różne drogi wyjścia, również dla tych, którzy muszą wyjść z twarzą z tego sporu - powiedział.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski powiedział, że choć górnictwo nie jest obciążone dodatkowymi opłatami, to pogorszenie sytuacji partnerów, z którymi współpracuje - energetyki, wytwórców stali czy innych dóbr - jest też problemem polskiego górnictwa.

- Za chwilę będzie mowa o tym, że rozpocznie się redukcja miejsc prac - mówił. Jego zdaniem tylko niektóre państwa mogą skorzystać na propozycji KE.

- Zyskują Niemcy, Francja, może Dania, ale reszta państw może mocno stracić- powiedział.

Debata, była zorganizowana w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP", miała charakter zamknięty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.