Przedstawiciele VGB w Rafako

Po raz pierwszy w Polsce odbyło się spotkanie robocze członków VGB – największej europejskiej organizacji branży energetycznej. Jej przedstawiciele w dniach 18-19 listopada br. gościli w raciborskim Rafako – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.

 

VGB to organizacja skupiająca przedstawicieli koncernów energetycznych i firm związanych z tą branżą. Stowarzyszenie powstało w Niemczech i tam też mieści się jego główna siedziba. Obecnie skupia ponad 400 członków z 32 krajów świata. Doroczne kongresy VGB są okazją do wymiany doświadczeń ludzi związanych z przemysłem energetycznym i miejscem dyskusji o kondycji branży. W ciągu 90 lat swojego istnienia zyskała miano najpotężniejszej struktury tego typu w Europie. Stowarzyszenie prowadzi działalność wydawniczą, badawczą oraz dba o rozwój nowych technologii. - VGB przygotowuje także opinie i propozycje rozwiązań prawnych w zakresie energetyki na potrzeby Unii Europejskiej. To bardzo wpływowa organizacja, zarówno pod względem biznesowym, jak i politycznym - mówi Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako SA z Raciborza.


Organizacja składa się z grup roboczych, które zajmują się wieloma aspektami funkcjonowania branży energetycznej. W jej skład wchodzi ponad 100 specjalistów z całego świata. Dwa razy w roku członkowie poszczególnych grup spotykają się na wyjazdowych posiedzeniach, organizowanych w różnych krajach. - To, że zdecydowali się na wizytę w naszej firmie jest dla nas szczególnym wyróżnieniem – dodaje prezes Różacki.

 

Grupa robocza VGB, która w dniach 18-19 listopada br. gościła w Polsce zajmuje się tematyką ochrony środowiska w aspekcie instalacji oczyszczania spalin. - Interesuje nas to szczególnie. Mamy tu wiele do pokazania – mówi Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu ds. handlu Rafako SA.

 

- Chcemy zaprezentować to, czym nasza firma się zajmuje, a ta wizyta jest ku temu bardzo dobrą okazją. W skład grupy roboczej wchodzą przedstawiciele koncernów związanych z branżą energetyczną, czyli naszych potencjalnych klientów. Wierzę, że zobaczenie na własne oczy naszych hal produkcyjnych, tego, w czym się specjalizujemy, przyniesie efekt znacznie lepszy, niż zapoznanie się z naszą ofertą poprzez broszury czy foldery reklamowe. W trakcie takiego spotkania istnieje możliwość dyskusji, wymiany zdań, na co bardzo liczymy – przyznaje wiceprezes Burek.

 

Wizyta w Rafako rozpoczęła się od spotkania z zarządem firmy oraz specjalistami, którzy odpowiadali na pytania gości dotyczące rozwiązań technologicznych w dziedzinie produkowanych tu instalacji ochrony środowiska. Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie rafakowskich hal produkcyjnych.

 

- Możliwość zobaczenia, w jaki sposób powstają urządzenia dla branży energetycznej to bardzo ciekawe doświadczenie. Hale produkcyjne Rafako naprawdę robią wrażenie – mówi Andreas Wecker, szef obradującej w Polsce grupy roboczej VGB.

 

- To ważne, żeby znać takie firmy jak Rafako, ponieważ jej produkty są stosowane niemal wszędzie – stwierdził Folmer Fogh, uczestnik spotkania.

 

Gospodarzami wizyty było raciborskie Rafako oraz Elektrownia Jaworzno. Program pobytu w Polsce podzielony był na dwie części. W pierwszej grupa zwiedziła Rafako i Elektrownię Jaworzno. - W tej elektrowni pracują nasze kotły, instalacje odsiarczania spalin i elektrofiltry – wskazuje Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako SA. Druga część poświęcona była wewnętrznym obradom i dyskusjom w gronie członków VGB. Kolejne spotkanie grupy roboczej VGB odbędzie się w przyszłym roku, w Helsinkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.