Przedłużające się procedury uniemożliwiły oddanie w terminie pawilonu obsługi ruchu turystycznego przy szybie Sylwester w Tarnowskich Górach

fot: Tomasz Rzeczycki

Terminu oddania pawilonu obsługi ruchu turystycznego przy szybie Sylwester w Tarnowskich Górach nie udało się dotrzymać ze względu konieczną wycinkę części drzew przy szybie

fot: Tomasz Rzeczycki

We wrześniu ma być gotowy pawilon obsługi ruchu turystycznego przy szybie Sylwester w Tarnowskich Górach. Wiosennego terminu nie udało się dotrzymać m.in. ze względu na przedłużające się procedury.

- Adaptacja trwa dłużej, niż sądziliśmy - przyznaje Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będącego gospodarzem Sztolni Czarnego Pstrąga.

Jednym z mankamentów Sztolni Czarnego Pstrąga, udostępnionej do zwiedzania w 1957 r., był przez dziesięciolecia brak jakiegokolwiek budynku, w którym turyści mogliby skorzystać z toalety, schronić się przed burzą czy śnieżycą, albo odpocząć w trakcie upału. Dlatego SMZT postanowiło zbudować przy rotundzie nadszybia szybu Sylwester budynek na planie półksiężyca, stylizowany na obiekt z tej samej epoki co rotunda. Budowę rozpoczęto na działce należącej do SMZT. Miała się ona zakończyć wiosną 2019 r.

W trakcie prac okazało się, że konieczna jest wycinka niektórych drzew rosnących w bliskości budynku, zagrażających bezpieczeństwu. Były to kilkudziesięcioletnie sosny. Ze względu na zabytkowy charakter parku w Reptach, pod którym przebiega Sztolnia Czarnego Pstrąga, wycinka musiała zostać poprzedzona uzgodnieniami z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Oprócz tego wystąpiły także inne czynniki opóźniające budowę pawilonu przy szybie Sylwester.

W tym roku wymieniony mają być też łodzie, którymi turyści odbywają podziemną przejażdżkę w Sztolni Czarnego Pstrąga. Nowe łodzie są już gotowe, jednak wprowadzenie ich do sztolni jest uzależnione od tego, kiedy rozpoczną się górnicze prace zabezpieczające przy wylocie sztolni. Dopiero wtedy będzie można obecne łodzie wyprowadzić na powierzchnię i w zamian wprowadzić nowe łódki.

- Czekamy na rozpoczęcie robót na wylocie sztolni - mówi Grzegorz Rudnicki. - Nawet w szczycie sezonu jesteśmy w stanie to zrobić. To można wykonać wcześnie rano albo wieczorem.

Nie przewiduje się natomiast zmiany, jeżeli chodzi o sprzedaż biletów do sztolni. Są one sprzedawane tylko w szybie Sylwester. Od kilku lat nie ma już możliwości nabycia biletu w szybie Ewa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.