Przed pierwszą zmianą masówki w kopalniach Kompanii Węglowej VIDEO

Pół godziny przed szóstą rano we wszystkich kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej odbyły się masówki informacyjne. Podczas tych spotkań liderzy związkowi informowali o wyniku wczorajszych negocjacji z zarządem spółki i nawoływali do udziału w czwartkowym referendum strajkowym.

 

W rudzkiej kopani „Halemba-Wirek”, będącej symbolem obecnego sporu zbiorowego, masówka miała się odbyć przed wejściem do kopalni. Plany pokrzyżowała organizatorom pogoda. Z powodu rzęsistego deszczu wiec przeniesiony został do cechowni.



Realizacja: Jarosław Galusek - nettg.pl

 

O konieczności udziału w referendum przekonywał Marceli Murawski ze związku zawodowego „Sierpień 80”. Jego zdaniem zapowiedź zarządu dotycząca likwidacji „Halemba-Wirek” to początek upadku rudzkiego górnictwa.


- Za likwidacją „Halemby” pójdzie zamknięcie „Rydułtów”, „Brzeszcz”, „Bielszowic” i „Pokoju”, dlatego musimy pokazać zarządowi co o tym myślimy – apelował.


Dariusz Potyrała ze Związku Zawodowego Górników w Polsce wyjaśniał, że prace zespołu zajmującego się analizą potencjalnych losów „Halemby-Wirek” trwać będą jeszcze przez miesiąc. Wśród czterech scenariuszy dotyczących przyszłości kopalni (piąty na kolejne spotkanie zespołu dostarczyć ma strona społeczna) tylko jeden zakłada likwidację kopalni.


- Zespół nie zakończył jeszcze prac, a zarząd Kompanii mimo to we wczorajszych negocjacjach nie chciał zadeklarować, że wstrzyma się z decyzją o zakończeniu wydobycia do czasu przedstawienia końcowego raportu – oburzał się w rozmowie z portalem nettg.pl.

 

Podczas masówki związkowi liderzy nawoływali także do udziału w wyborach do Rady Pracowników. Wybory odbywać się będą równolegle z referendum, w czwartek 2 września.


- Głosujcie na kandydatów związków zawodowych, bo zarząd chciałby wsadzić do rady swoich ludzi – starał się rozgrzać nastroje Murawski.

 

Spotkanie nie wzbudziło zbytniego zainteresowania załogi. W cechowni, oprócz związkowych liderów, zgromadziło się nie więcej niż 150 osób.


Jak poinformował w rozmowie z nettg.pl Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, masówki we wszystkich kopalniach przebiegły spokojnie, nigdzie nie doszło do zakłócania porządku.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Martwisz się o pracę? Spokojnie, ofert przybywa

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby ogłoszeń o zatrudnieniu, wzrósł w czerwcu o 2,9 pkt w stosunku do maja tego roku - wynika z raportu przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz BIEC.

O zimie myśl latem? Gaz w Europie zdrożał w tym tygodniu o ponad 10 proc. Perspektywy niewesołe

Ceny gazu w Europie rosną, a od początku tego tygodnia zwyżka notowań wynosi już ponad 10 proc. USA przeprowadziły nową serię ataków na Iran - to nie wróży rychłego zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie i zwiększenia dostaw surowców energetycznych z regionu - informują maklerzy.

Województwo i Metropolia wspólnie zamawiają 32 nowe pociągi

Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prowadzą przetarg na dostawę 32 nowych pociągów elektrycznych i wieloletnią usługę ich serwisowania. Opcja zakłada zakup 20 kolejnych pociągów i dalsze serwisowanie. Szacunkowa łączna wartość zamówienia to ponad 4,5 mld zł.

MAP: Nie ma przesłanek przejęcia przez Skarb Państwa aktywów spółki Qemetica. W tle kopalnia

Nie ma przesłanek przejęcia przez Skarb Państwa aktywów spółki Qemetica, a bezpieczeństwo państwa w zakresie magazynowania ropy i paliw nie jest uzależnione od przejęcia jej aktywów - poinformowała w czwartek wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.