Przed kancelarią premiera wiecChrońmy Ziemię, chrońmy ludzi\

Ponad 20 osób z organizacji Młodzi Socjaliści, Zieloni 2000 oraz Pracowniczej Demokracji protestowało w sobotę przed kancelarią premiera w Warszawie. Domagali się, by polski rząd oraz premier Donald Tusk poparli większe ograniczenie emisji CO2 w Unii Europejskiej do 2020 roku.

Domagali się też, by na szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze Polska dążyła do uzyskania politycznego porozumienia w sprawie ochrony klimatu. Wiec odbywał się pod hasłem: \"Chrońmy Ziemię, chrońmy ludzi\".

Grupa młodych ludzi na chodniku przed wejściem do kancelarii trzymała transparenty z hasłami \"Czujesz klimat, walcz z systemem\", \"Dolar i euro - cywilizacja śmie(r)ci\", \"Straty rosną - ludzie; zyski rosną - pieniądze\". Mieli też zielone flagi Zielonych 2004 i czerwone Młodych Socjalistów. Postawili przez budynkiem atrapę elektrowni wiatrowej, by przypomnieć o odnawialnych źródłach energii.

Organizatorzy przypomnieli, że warszawski protest to część światowej akcji na rzecz porozumienia w Kopenhadze i ochrony klimatu. Jedna z największych trwała w tym samym czasie w Kopenhadze, gdzie obraduje światowy szczyt konwencji klimatycznej ONZ. Spotkanie ma potrwać do 18 grudnia.

Młodzi Socjaliści wzywali do solidarności z najbiedniejszymi krajami i tymi, których zmiany klimatyczne najbardziej mogą dotknąć. W ocenie Macieja Łapskiego z Młodych Socjalistów, Polska powinna zaangażować się po stronie tych, którym zależy na czystym środowisku. Podkreślił, że walka z ociepleniem klimatu to nie tylko wydatki, ale szansa na rozwój nowych technologii.

Bartłomiej Kozek z Zielonych 2004 powiedział, że czeka na dzień, \"w którym prezenter po dzienniku powie Skończyła się w Polsce era niezrównoważonego rozwoju\". - Donald Tusk będzie mówił, że zarzynamy polską gospodarkę, ale Donald Tusk swoim brakiem działań na rzecz budowy nowego klimatu w gospodarce, nowych technologii, marnuje szanse na żabi skok w XXI wiek; woli iść starymi ścieżkami niezrównoważonego rozwoju - mówił.

Apelował do rządu o doprowadzenie do poprawy efektywności energetycznej naszej gospodarki oraz rozwiązanie problemów mieszkańców nieocieplonych bloków - prowadzenia termomodernizacji budynków. Podkreślał, że rozwój zrównoważony nie oznacza braku miejsc pracy, bo pojawią się nowe stanowiska - w energetyce odnawialnej, transporcie zbiorowym czy budownictwie i termoizolacji.

- Chcemy, by ludzie mieli prawo do życia w czystym środowisku i żeby czerpali z tego czyste zyski - dodał Kozek.

Czworo przeciwników demonstracji i przyjmowania większych niż obecnie zobowiązań do ograniczenia emisji CO2 rozwinęło transparent z namalowanym bałwanem i hasłem \"Jest zimno - idźcie do domu!\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.