Prywatyzacja PAK-u: Lepiej późno niż wcale

Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG od lat apeluje o przyśpieszenie prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Od działań ograniczających uczestnictwo państwa w gospodarce, zależy nie tylko poprawa konkurencyjności, ale także realizacja programów inwestycyjnych. Dlatego KIG pozytywnie ocenia informacje o prywatyzacji kolejnych spółek z sektora energetycznego.

- Dobrze, że Minister Skarbu Państwa podejmuje się dokończenia procesu prywatyzacji PAK-u. Być może pozwoli to naprawić błąd nieracjonalnie kiedyś przeprowadzanej prywatyzacji – tzw. częściowej, w której Skarb Państwa pozostał posiadaczem 50% akcji. Nie usprawniało to systemów decyzyjnych w zarządzaniu spółką – mówi Janusz Steinhoff, były Wicepremier i Minister Gospodarki, obecnie Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej.

Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej pozytywnie ocenia także fakt, że Ministerstwo Skarbu prywatyzuje jednocześnie kopanie węgla brunatnego.
- Kopalnie te – już podczas pierwszej prywatyzacji – powinny zostać najpierw włączone do PAK-u, przed rozpoczęciem procesu prywatyzacji – mówi Janusz Steinhoff. - Pewnym problemem dla obecnej prywatyzacji może być nierozstrzygnięta sprawa nowej odkrywki, co może negatywnie wpływać na wycenę akcji – dodaje.

Środowisko przedsiębiorców liczy, że udana prywatyzacja w sektorze energetycznym spowoduje, że „mniej państwa w gospodarce” stanie się faktem, a nie hasłem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.