Prywatyzacja górnictwa - szkoda, że nie nastąpiła wcześniej

Na skutek rosnących cen ropy i gazu zwiększa się popyt na czarne złoto. Notowane na zagranicznych giełdach spółki z sektora górniczego notują duże wzrosty kursów. Tymczasem polskie firmy dopiero przygotowują się do zaoferowania swoich akcji prywatnym inwestorom – podał „Parkiet”.


Państwowe spółki górnicze szykują się do prywatyzacji, ale na obecnym etapie trudno przesądzać o terminach ich debiutów giełdowych. Tymczasem niemal wszyscy eksperci związani z branżą twierdzą, że korzystniejsze byłoby przeprowadzenie prywatyzacji górnictwa rok-dwa lata temu. Spółki z tego sektora obecnie miałyby więcej środków na rozwój i mogłyby być bardziej efektywne – podkreśla „Parkiet”.

Najbliżej wejścia na GPW już od jakiegoś czasu jest Kopalnia Bogdanka. Z informacji, które uzyskała gazeta w Ministerstwie Skarbu Państwa, wynika, że we wrześniu spółka powinna mieć przygotowane sprawozdania finansowe zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości, a miesiąc później - w listopadzie prospekt spółki mógłby trafić do Komisji Nadzoru Finansowego. „Parkiet” podkreśla, że ostateczna struktura jej pierwotnej oferty publicznej - wielkość emisji i cena - zostanie przedstawiona dopiero na ostatecznym etapie przygotowań. Wstępnie resort skarbu i sama spółka szacowały wielkość emisji na około 400-600 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy może wejść na giełdę w przyszłym roku. Holding Jeszcze niedawno mówiło się, że już w I kwartale 2009 r. Jego doradcą prywatyzacyjnym jest konsorcjum tworzone przez Morgan Stanley i ING. KHW zamierza pozyskać z rynku minimum 600 mln zł.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma stosunkowo najwięcej do zrobienia, jeżeli chodzi o przygotowania do giełdy. Resorty skarbu i gospodarki nie ustaliły jeszcze ostatecznie, co z planami budowy grupy węglowo-koksowej na bazie JSW. W pozostawionej przez poprzedni rząd strategii dla górnictwa do 2015 r. założono, że do grupy, oprócz JSW, wejdą również Kombinat Koksochemiczny Zabrze i Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria. Teraz jednak zanosi się na to, że ten ostatni zakład z planu konsolidacji zostanie wyłączony. Ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zostać podjęte jeszcze w tym miesiącu – podkreśla „Parkiet”.

Gazeta zauważa, że na obecnym etapie nic konkretnego nie mówi się o wprowadzeniu największej w Europie spółki wydobywającej węgiel - Kompanii Węglowej. Powszechna jest opinia, że KW potrzebuje jeszcze kilka lat na to, aby się zrestrukturyzować i pozbyć garbu w postaci kilkumiliardowych długów. Według strategii dla górnictwa węgla kamiennego, dopiero w 2013 r. zakończy się spłata przez Kompanię Węglową jej zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w 2010 roku ma się zakończyć proces jej dokapitalizowania przez Skarb Państwa.

Tymczasem na światowym rynku węgla trwa niespotykane od dawna ożywienie. Ceny surowca, napędzane pędzącym popytem, są coraz wyższe. W ciągu roku akcje największych światowych graczy w branży zyskały nawet po kilkaset procent. Inwestorzy bardzo chętnie widzą w swoich portfelach akcje spółek węglowych. - Firmy z branży górniczej powinny wykorzystać tę sytuację - komentują eksperci - podkreśla „Parkiet”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.