Górnictwo: Postulują połączenie kopalni i elektrowni Bełchatów w jeden kompleks zabezpieczający niezakłócone dostawy energii

1515495768 belchatow kwb pl

fot: kwb.pl

Podpisany list intencyjny rozpoczyna długofalową współpracę bełchatowskiej kopalni i Wydziałów Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej

fot: kwb.pl

Związkowy Komitet Protestacyjny Bełchatowskiego Kompleksu Górniczo-Energetycznego protestuje przeciwko polityce klimatycznej w obecnym kształcie, w tym Zielonemu Ładowi, zmniejszeniu zatrudnienia w aspekcie radykalnego ograniczenia wydobycia od 2028 r. wraz z obniżeniem wytwórstwa energii oraz degradacji regionu kompleksu bełchatowskiego.

Członkowie komitetu wystosowali pisma do ministerstw: przemysłu oraz aktywów państwowych. Wskazują m.in., że zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w lokalizacji bełchatowskiej do 2030 r. skutkować będzie brakiem energii elektrycznej ze źródeł krajowych i fakt, że w przypadku zaprzestania wydobycia bez odpowiedzialnego zabezpieczenia pozostawionego w złożu węgla brunatnego, może dojść do poważnego zagrożenia katastrofą ekologiczną na skalę światową.

„Zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego i wytwarzania z niego energii elektrycznej oraz ciepła w 2030 r. wywoła niepokój społeczny ze względu na utratę blisko 12 tys. miejsc pracy, zaś jedno miejsce pracy w górnictwie generuje siedem miejsc pracy w innych branżach. Zaprzestanie pracy Bełchatowskiego Kompleksu Górniczo-Energetycznego to zmniejszenie wpływów do budżetów samorządów lokalnych na poziomie ponad 400 mln zł - piszą związkowcy.

Alarmują, że zaprzestanie prac kompleksu to też brak dostaw ciepła do ponad 47 tys. mieszkańców miasta Bełchatowa.

Ponadto postulują o połączenie kopalni i elektrowni Bełchatów w jeden kompleks zabezpieczający niezakłócone dostawy energii; wydobycie dostępnych zasobów węgla brunatnego z pól: Bełchatów, Szczerców, Dębina i budowę odkrywki Złoczew, a także zwrot środków z opłat za uprawnienia do emisji CO2 na cele inwestycyjne; wypracowanie ustawowych zabezpieczeń na pokrycie niezbędnych kosztów w przypadku zmniejszenia wydobycia i wytwarzania energii w kompleksie bełchatowskim; objęcie spółki statusem zabezpieczającej niezakłócone dostawy energii do krajowego systemu elektroenergetycznego na obecnym poziomie do czasu wybudowania nowych, stabilnych mocy wytwórczych oraz wykorzystanie obszarów przemysłowych spółki pod nowe działalności produkcyjne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.