Protest ekologów w australijskim Newcastle

W niedzielę 20 grudnia praca w australijskim porcie Newcastle została sparaliżowana przez protest ekologów z organizacji Rising Tide Australia.

Akcja aktywistów, którą organizacja opisała na swojej stronie internetowej risingtide.org.au była powiązana z konferencją w sprawie zmian klimatycznych w Kopenhadze.

Protest rozpoczął się o godz. 9.00 rano od zajęcia mostu kolejowego przez część protestujących. Nie obyło się bez interwencji służb mundurowych. Po trzech godzinach od rozpoczęcia akcji policja usunęła dziesięciu ekologów blokujących tory.

Transport w porcie ruszył w pełni dopiero o godzinie 16 30.

Aresztowano dwudziestu trzech ekologów, wśród których znalazł się m.in. 86-letni mężczyzna i mnich buddyjski.

Port węglowy w Newcastle jest największym portem węglowym na świecie. Dostarcza węgiel głównie do Japonii i Tajwanu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.