Prospekt emisyjny Bogdanki w listopadzie

Bogdanka bogdankalublinpl

fot: bogdankalublin.pl

Na terenie kopalni Bogdanka Zakłady Azotowe Puławy postawią instalację do zgazowywania węgla

fot: bogdankalublin.pl

Prospekt emisyjny kopalni Bogdanka trafi do Komisji Nadzoru Finansowego w listopadzie – potwierdził w czwartek w Sosnowcu wiceprezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Zbigniew Stopa.

Według wcześniejszych planów, kopalnia miała złożyć prospekt do KNF w październiku. O możliwości przesunięcia debiutu giełdowego kopalni poinformował w środę wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

- Przewidujemy, że nasz debiut giełdowy nastąpi na przełomie roku - powiedział Stopa podczas konferencji na temat prywatyzacji górnictwa zorganizowanej w ramach Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo.

Jak zaznaczyła w czwartek dyrektor katowickiej delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa Elżbieta Dmitruk, Bogdanka jest już w pełni przygotowana do prywatyzacji.

- Pierwszym krokiem będzie skierowanie oferty do inwestorów krajowych i podwyższenie - poprzez emisję akcji - kapitału spółki o ok. 30 proc., co pozwoli dokończyć budowę kopalni Stefanów. Po dwóch latach prawdopodobnie nastąpi kolejna oferta - sprzedaży pakietu akcji Skarbu Państwa, nie wiadomo na razie jakiej wielkości – wskazała Dmitruk.

Wiceprezes Bogdanki powiedział, że władze spółki uważnie śledziły tegoroczny debiut czeskiego koncernu węglowego New World Resources na warszawskiej giełdzie. - Z tego, co widzimy, jest zapotrzebowanie na giełdzie na takie spółki – ocenił Stopa.

W czerwcu tego roku w Bogdance uruchomiono szyb zjazdowo-materiałowy 2.2, który jest częścią budowy trzeciego pola wydobywczego w Stefanowie (kopalnia ma obecnie dwa - pole Bogdanka i pole peryferyjne Nadrybie).

Pole w Stefanowie będzie wykorzystywać dotychczas nieproduktywny majątek po kopalni K-2, której budowę wstrzymano (uchwałą Rady Ministrów) w lutym 1988 r., a wydrążone już wyrobiska zalano. Trzecie pole zwiększy możliwości wydobywcze kopalni do ponad 10 mln ton węgla rocznie.

Kolejny szyb wydobywczy na polu w Stefanowie zostanie połączony estakadą z zakładem przeróbki przy Bogdance. Jego uruchomienie zaplanowano na 2011 r. – dzięki niemu, w 2014 r. wydobycie całej spółki ma sięgnąć 10,5-11 mln ton węgla, wobec 5 mln ton obecnie.

- Staramy się o powiększenie obszaru górniczego – na wschód od obecnego. Wokół naszego obszaru planowano kiedyś siedem kopalń. Są tam otwory wiertnicze i rozpoznanie geologiczne uprawniające do prowadzenia prac górniczych. Chcemy to wykorzystać. Byłby to bardzo duży obszar górniczy – grubo ponad 100 km kw. – zaznaczył Stopa.

Kopalnia Węgla w Bogdance wydobywa węgiel kamienny na głębokości ok. 1 km. Spółka powstała w marcu 1993 r. z Przedsiębiorstwa Państwowego KWK Bogdanka, po gruntownej restrukturyzacji firmy w latach 1990-93. Od 1994 r. osiąga dodatni wynik finansowy – w ostatnich latach 80-100 mln zł zysku; obecnie zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.