Projekty: ciekawie i niekonwencjonalnie o ekologii

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dotychczas Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej gościło w dziesięciu miastach województwa.

fot: Andrzej Bęben/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Czy lekcja ekologi może być ciekawa? Czy dzieciom można wytłumaczyć zachodzące zamiany klimatyczne? Czy młode osoby można zachęcić do oszczędzania prądu? Bielsko-bialska Fundacja Ekologiczna Arka uważa, że jak najbardziej, ale tylko wtedy, gdy czyni się to z energią i pasją; ciekawie i niekonwencjonalnie. Temu właśnie służy inicjatywa autorstwa Arki: Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej.

Pomysł nie urzeczywistniłby się bez wsparcia finansowego. A tego udzielił marszałek śląski z pieniędzy przeznaczonych na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Sląskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie realizacja projektu kosztuje 600 tys. zł. I jak zapewnia prezes Arki, Wojciech Owczarz, z niekonwencjonalną i ciekawą edukacją ekologiczną Mobilne Centrum dotrze do 15 tys. uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych w województwie śląskim.

Dotychczas Centrum gościło w dziesięciu miastach województwa. Zainteresowanie niekonwencjonalnym podejściem do edukacji ekologicznej wyraziło, jak na razie, sześćdziesiąt szkół. A to oznacza, że projekt będzie realizowany także w następnym roku szkolnym.

Symbolem Centrum jest duży bus z wiatrakami i fotoogniwami baterii słonecznych na dachu. W busie kilku uczniów może zasiąść do laptopów zasilanych energią odnawialną. Dzieciom serwuje się gry atrakcyjne, ale również i edukacyjne. Chodzi o to, by nikt nie przymuszał ich, w jakikolwiek sposób, do korzystania z oferty Centrum. I to się udaje.

Centrum, to jednak nie tylko ów bus. Kiedy zawita ono do szkoły, to wolontariusze Arki rozkładają (najczęściej) na przyszkolnym boisku olbrzymie puzzle o tematyce przyrodniczej (zgadnij jakie to zwierzę, zgadnij, jak to roślina...). I kilka namiotów, swego rodzaju klas na wolnym powietrzu, gdzie ciekawie i niekonwencjonalnie przedstawia się, czym jest przyroda, jaki jest regionalny ekosystem, co mu zagraża...

W jednym z namiotów mieści się polowe kino. O tyle specyficzne, że dzieci oglądać mogą w nim filmy tylko wtedy, gdy same "wyprodukują" prąd. Energię generują cztery rowery. Wystarczy na nie siąść i pedałować. Wytworzony prąd wędruje do akumulatora i to z niego zasilany jest projektor. Akumulator nie jest dużej pojemności więc trzeba ciągle pedałować. To nie kara dla uczniów, ale frajda.

Kamil Wojciechowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach (gdzie w połowie kwietnia zawitało Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej) nie ukrywa, że bardzo podobały mu się puzzle.

- A w ogóle to jest fajnie, nie jest nudno, można biegać i bawić się.

Jasio Grzonka, pierwszoklasista z "dziesiątki", wyjawia, że najbardziej przypadło mu kino rowerowe.

- Bo tceba było pedałować, zeby można było puscać filmy, bo jak się nie pedałowało, to nie było elektrycności i ciemno było na eklanie...

 

W galerii: Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej w Szkole Podstawowej nr 10, Katowice 12 kwietnia 2012 r. (zdjęcia Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.