Projekt nowego rozporządzenia w sprawie stopni zasilania na bazie wniosków z 2015 roku

fot: Krystian Krawczyk

Zużycie energii rośnie

fot: Krystian Krawczyk

Wprowadzenie w życie doświadczeń i wniosków z ograniczeń w dostawach energii elektrycznej w sierpniu 2015 r. to główne zadanie nowego rozporządzenia w sprawie ograniczeń w sprzedaży paliw i dostawach prądu i ciepła. Projekt rozporządzenia opublikowano w środę, 25 listopada.

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów ma zastąpić Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła z 2007 r.

Jak podkreśla się w Ocenie Skutków Regulacji, zastosowanie przepisów z 2007 r. w czasie problemów z dostawami prądu w sierpniu 2015 r. prowadziło do powstania "wielu uzasadnionych wątpliwości po stronie operatorów systemów dystrybucyjnych, istotnie utrudniających ich współpracę z Prezesem URE i przekazywanie informacji o odbiorcach, których dotyczyły ograniczenia w poborze". W niektórych przypadkach te rozbieżności, będące oczywistym skutkiem niedoskonałości rozporządzenia z 2007 r., prowadziły do nakładania kar na odbiorców i operatorów systemów - zauważa się w OSR.

Nowe rozporządzenie ma więc pozwolić operatorom systemów elektroenergetycznych dostarczać Prezesowi URE w odpowiednim czasie jednoznacznych informacji, adekwatne dla potrzeb Regulatora.

Przede wszystkim zmieniony ma zostać - na bardziej obiektywny - sposób wyznaczania wielkości mocy minimalnej i maksymalnej poboru, które odbiorca podlegający ograniczeniom może pobierać odpowiednio w 20. i 12. stopniu zasilania.

Rozporządzenie jako podstawę do określania wielkości ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej przyjmuje dopuszczalne pobory mocy, określane indywidualnie w umowie z każdym odbiorcą podlegającym ograniczeniom. Wartości dopuszczalnych mocy, określonych w umowie, przekazywane będą odbiorcom przez operatorów na podstawie dokonanych pomiarów i według zasad określonych w rozporządzeniu.

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, jest to kluczowa zmiana w stosunku do przepisów rozporządzenia z 2007 r., zgodnie z którym wielkości mocy w skrajnych stopniach zasilania - 11. i 20. - były równe odpowiednio wartości mocy umownej zamawianej przez odbiorcę i wartości mocy tzw. bezpiecznej, deklarowanej przez odbiorcę.

Projekt przewiduje, że wielkości te będą wyznaczane na podstawie pomiarów mocy średniogodzinnej pobieranej przez odbiorcę w okresie 12-miesięcy. Na tej podstawie wyznaczane będą moce w pozostałych stopniach zasilania.

Dodatkowo zmieniony ma zostać sposób weryfikacji wykonania przez odbiorców redukcji mocy w przypadku wprowadzenia ograniczeń. Będzie oparta na dokonywanych pomiarach.

Rozporządzenie ma wprowadzić w życie cały wachlarz innych wniosków i doświadczeń z lata 2015 r., eliminujących niejasności, wątpliwości, które prowadziły nawet do zarzutów o celowe wprowadzenie w błąd.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.