Projekt dot. dystrybucji węgla ma wejść w życie w przeciągu dwóch, trzech tygodni

fot: Krystian Krawczyk

W 2021 r. zużycie węgla w gospodarstwach domowych wyniosło 7,4 mln t

fot: Krystian Krawczyk

- Myślę, że ta ustawa wejdzie w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni; ale wszystko zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker o projekcie ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł.

W piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Zapewnił, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy.

Projekt ustawy o dystrybucji węgla w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Sejmu. Samorządy, które kupiły wcześniej węgiel po wyższej cenie, mają dostać faktury korygujące.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował natomiast w sobotę w RMF FM, że to rozwiązanie dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy nie jest pierwsze. Przyznał, że wcześniejsze rozwiązania były przyjmowane m.in. w maju i w wakacje, ale nie spełniły oczekiwań.

W poniedziałek odbędzie się odprawa z wojewodami, a we wtorek wojewodowie rozpoczną spotkania z samorządami- poinformował Szefernaker. Wyraził również nadzieję, że ustawa będzie procedowana w tym tygodniu w Sejmie, w przyszłym tygodniu w Senacie, a następnie bardzo szybko wróci do Sejmu i będzie mogła być wdrożona w życie.

Ta ustawa wejdzie w życie, myślę, w przeciągu dwóch-trzech tygodni. To wszystko również zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu - dodał.

Zapewnił, że samorządy pozytywnie zaopiniowały te rozwiązania i podkreślił. że rządzący chcą już zacząć działać, by samorządy mogły się jak najlepiej przygotować.

Na uwagę, że zdaniem samorządów rząd przerzuca odpowiedzialność za dystrybucję węgla, co nie należy do ich kompetencji, wiceszef MSWiA zapewnił, że to nieprawda. Nikt na nikogo nie zrzuca żadnej odpowiedzialności, ale mamy sytuację wyjątkową, mamy sytuację wojny za naszą granicą, sytuację kryzysu energetycznego w całej Europie i w takich sytuacjach musimy współpracować, aby jak najlepiej to zorganizować - zaznaczył.

Dodał, że po spotkaniach, które odbyły się w tym tygodniu, nawet sceptyczni do tej pory samorządowcy obecnie pozytywnie opiniują projekt.

Poinformował również, że w całej Polsce będzie 50 punktów dystrybucji węgla. To są punkty spółek Skarbu Państwa - Węglokoksu i PGE Paliwa - zaznaczył. Dodał, że węgiel również będzie można odbierać z portów. Rozwiązanie jest takie, że każda gmina będzie mogła zakupić za 1500 zł za tonę węgiel z punktu dystrybucji ale całą logistykę organizuje już gmina - powiedział. Wyjaśnił, że gmina może to robić sama, ale może również robić to we współpracy z przedsiębiorstwami, które się tym zajmują na co dzień.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.