Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Profesor Tadeusz Słomka z tytułem Małopolanina Roku 2020

fot: ARC

Wyróżnienie, które przypadło w udziale prof. Tadeuszowi Słomce, przyznane zostało za działania dla dalszego rozwoju 100-letniej Akademii Górniczo-Hutniczej

fot: ARC

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w latach 2012-2020 prof. Tadeusz Słomka otrzymał zaszczytny tytuł Małopolanina Roku 2020. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się także prof. Wojciech Nowak, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - poinformowała portal netTG.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.     

26 stycznia Kapituła Tytułu Małopolanin Roku złożona z Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przyznała tytuły Małopolanina Roku 2020. Tegoroczne wyróżnienie, które przypadło w udziale prof. Tadeuszowi Słomce, przyznane zostało za działania dla dalszego rozwoju 100-letniej Akademii Górniczo-Hutniczej – największej polskiej uczelni technicznej o międzynarodowej renomie oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie.

Prof. Tadeusz Słomka ukończył studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH w Krakowie. Przez 12 lat kierował Katedrą Geologii Ogólnej, Ochrony Środowiska i Geoturystyki, był prodziekanem i dziekanem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, prorektorem ds. ogólnych, a od 2012 r. rektorem AGH. W trakcie swojej kariery naukowej i organizacyjnej był również przewodniczącym Konwentu Dziekanów Wydziałów Nauk o Ziemi, doradcą wiceministra środowiska, twórcą i prezydentem International Association for Geotourism, członkiem International Association for Sedimentologists i International Association for Mathematical Geology, Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem wielu rad naukowych polskich i międzynarodowych instytucji.

Ponadto przewodniczył Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w latach 2016-2020. Był współzałożycielem oraz przewodniczącym konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji. Był również prezesem Zarządu Głównego AZS, a także przewodniczącym Komisji ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP. Prof. Tadeusz Słomka to także autor ponad 240 publikacji naukowych poświęconych geologii, która jest prawdziwą pasją tegorocznego laureata.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznaje na początku każdego roku wyróżnienia Małopolanin Roku. Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania dla wybitnych Małopolan, którzy działają na rzecz rozwoju i promocji regionalnej wspólnoty. Wśród dotychczasowych laureatów warto wymienić między innymi wybitnych muzyków, aktorów, filozofów czy sportowców z naszego regionu. Nagroda, przyznawana od 1995 r., trafiła w ręce m.in. Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy czy ks. Michała Hellera. W roku 2009 tytuł Małopolanina Roku otrzymał prof. Antoni Tajduś, rektor AGH w latach 2005-2012 oraz w roku 2011 prof. Ryszard Tadeusiewicz, rektor AGH w latach 1998–2005.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.