Profesor Marek Wesołowski był wieloletnim pracownikiem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej

1595483056 profmarekwesolowski

fot: Politechnika Śląska

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach w sobotę, 25 lipca, o godz. 9.00

fot: Politechnika Śląska

W wieku 51 lat, we wtorek, 21 lipca 2020 r., zmarł dr hab. inż. Marek Wesołowski, prof. Politechniki Śląskiej, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (obecnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej). 

Dr hab. inż. Marek Wesołowski urodził się 16 lutego 1969 r. w Zabrzu. W 1995 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, po których został słuchaczem studiów doktoranckich. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2001 r.

W tym też roku rozpoczął pracę zawodową w Instytucie Eksploatacji Złóż (obecnie Katedra Eksploatacji Złóż) Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2017 r., a w 2019 r. został zatrudniony na stanowisku profesora Politechniki Śląskiej.

Główny zakres jego działalności naukowej obejmował tematykę modelowania numerycznego ruchów górotworu i powierzchni terenu powodowanych eksploatacją górniczą. Był autorem i współautorem czterech publikacji książkowych, ponad 70 artykułów naukowych zamieszczonych w czasopismach zagranicznych i krajowych, a także kilkudziesięciu referatów wygłoszonych na konferencjach w kraju i poza jego granicami. Brał czynny udział w realizacji szeregu prac naukowo-badawczych, w tym dla przemysłu górniczego.

Profesor Marek Wesołowski ma duże zasługi w zakresie dydaktyki. Brał udział w opracowywaniu i doskonaleniu programów kształcenia na kierunku górnictwo i geologia. Jako specjalista z zakresu modelowania numerycznego prowadził zajęcia dla wszystkich rodzajów studiów i specjalności. Pod jego opieką przygotowano ponad 100 prac dyplomowych (magisterskich i inżynierskich). Był wspaniałym pedagogiem cieszącym się szacunkiem i uznaniem wśród studentów i kadry akademickiej. Od 2017 r. zajmował stanowisko zastępcy kierownika ds. dydaktyki Katedry Eksploatacji Złóż. Był także pełnomocnikiem dziekana ds. zdalnej edukacji oraz kierownikiem laboratorium komputerowego.

Znaczący dorobek naukowy profesora Marka Wesołowskiego znalazł uznanie w środowisku akademickim i branżowym. Wyrazem tego były otrzymane nagrody JM Rektora Politechniki Śląskiej, odznaczenia państwowe i odznaki resortowe, a także członkostwo w prestiżowych organizacjach naukowych i branżowych.

Był osobą cenioną i lubianą przez pracowników i studentów. Zawsze życzliwy, prawy, koleżeński, służący wszechstronną pomocą i radą.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach w sobotę, 25 lipca, o godz. 9.00.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu św. Wojciecha w Gliwicach (przy ul. św. Wojciecha) po nabożeństwie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.