Prof. Wiesław Blaschke przezesem SITG

W piątek, 7 listopada odbyły się wybory prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Wśród 62 głosujących, aż 61 osób wskazało na profesora Wiesława Blaschke.

Prof. Blaschke ma 67 lat. Jest absolwentem Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Studium Doskonalenia Kadr Kierowniczych przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął w 1963 roku w kopalni „Ziemowit”, w latach 1963–1987 związany był z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika pracowni, kierownika zakładu, zastępcy dyrektora ds. nauki. W trakcie swojej zawodowej kariery pełnił także funkcję wiceprezesa ds. cen i jakości CZW Węglozbyt oraz doradcy prezesa PARG WK SA. Od 1987 roku pracuje w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a od pięciu lat jest także związany z Katedrą Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Był członkiem pięciu rad nadzorczych oraz czternastu zespołów ministerialnych, uczestniczy w pracach wielu organizacji i komitetów naukowych.
– W swojej pracy będę kontynuował znakomite osiągnięcia moich poprzedników, ale postaram się także wprowadzić do działalności SITG nowe pomysły. Przedstawię je na najbliższym posiedzeniu prezydium. Zależy mi na przywróceniu Stowarzyszeniu należnej mu rangi, tak by było znaczącym głosem w środowisku górniczym – mówi profesor.

Wiesław Blaschke jest zaskoczony jednomyślnością wyboru. Zależy mu na zachęceniu do działalności w stowarzyszeniu młodych osób, bowiem, jak stwierdza, średnia wieku członków stale rośnie. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa skupia w swoich szeregach około 14 000 osób zatrudnionych w branży górniczej. Działa w całej Polsce, obejmując swoim zasięgiem górnictwa: podziemne, odkrywkowe i otworowe. W jego strukturze znajduje się 19 zarządów oddziałów oraz ponad 170 kół.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.