Problematyka szeroka, choć tematów węglowych mało

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Kongres pozwala pokazać sytuacje właściwie we wszystkich gałęziach górnictwa, mamy tu bowiem przedstawicieli górnictwa węglowego węgla kamiennego, brunatnego, miedzi, surowców skalnych i jak widać z górnictwem nie jest dziś wcale tak źle jak się mówi - zaznaczył prezes Wieliczki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polski Kongres Górniczy jest bardzo dobrym pomysłem dlatego, że - dokładnie tak jak brzmi jego przewodnie hasło - pokazuje on górnictwo wczoraj, dziś i jakie są jego perspektywy na przyszłość - stwierdził Kajetan d'Obryn, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl w drugim dniu III Polskiego Kongresu Górniczego we Wrocławiu.

Prezes Wieliczki był jednym z panelistów wtorkowej (15 września) sesji poświęconej górnictwu podziemnemu.

- Kongres pozwala pokazać sytuacje właściwie we wszystkich gałęziach górnictwa, mamy tu bowiem przedstawicieli górnictwa węglowego węgla kamiennego, brunatnego, miedzi, surowców skalnych i jak widać z górnictwem nie jest dziś wcale tak źle jak się mówi - zaznaczył prezes Wieliczki.

Zwrócił też uwagę, że podczas kongresu sporo mówi się o kwestiach środowiskowych, które "wymagają szerszego pokazania ogółowi społeczeństwa".

- Na konferencji jest ponad 320 osób, tematyka jest bardzo szeroka. Mniej jest tematów węglowych, ale też sytuacja tego sektora jest dziś wyjątkowo trudna, stąd pewnie mniejsza obecność przedstawicieli tego sektora - dodał Kajetan d'Obryn.

III Polski Kongres Górniczy trwa od poniedziałku (14 września) i zakończy się w środę. Portal górniczy nettg.pl i Trybuna Górnicza są jego patronami medialnymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Koksownia Bytom rozpoczyna wielką transformację

Koksownia Bytom intensywnie pracuje nad wdrożeniem nowych standardów ekologicznych. Inwestycja w system urządzeń do przerzutu gazu sprawi, że mieszkańcy będą widzieć wyłącznie białe chmury. Zakład czeka potężna transformacja.

Książka na wakacje: „Moi przyjaciele”. O pewnym obrazie z widokiem na molo

To książka w sam raz na nadchodzące wakacje, gdy większości z nas kojarzą się one wyłącznie z morzem. Chociaż jednak nie. To książka dobra na każdą porę roku, bo zawsze jest dobrze przeczytać o ponadczasowej przyjaźni, takiej na dobre i na złe. Fredrik Backman, autor książki „Moi przyjaciele”, zaprasza na wędrówkę śladami losów czwórki przyjaciół z nie zawsze szczęśliwym zakończeniem.

MUSZLOWNIK 2026 KZM 25

Punkowe granie w górniczym parku. Oto Muszlownik Murcki Festiwal na zdjęciach!

Za nami XV Muszlownik Murcki Festiwal, czyli wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny dzielnicy. Byliśmy tam i my - z aparatem!

KWK Wujek Industriada 2026 KZM

Kopalnia Wujek. Spacer w cieniu szybów

To był niepowtarzalny spacer po terenie kopalni Wujek, na który zaprosiło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach tegorocznej Industriady. Polecamy świetne zdjęcia z tego wydarzenia!