Prezydium WKDS przyjęło stanowisko w sprawie sytuacji w JSW
fot: Jarosław Galusek
Posiedzenie prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, od lewej Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia ZZ Kadra, Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk
fot: Jarosław Galusek
- Z dużym niepokojem obserwujemy narastający konflikt w ramach sporu zbiorowego pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowe. Sprawy górnictwa i sytuacja w śląskich kopalniach z wielu względów są przedmiotem szczególnej uwagi, ponadto napięcie towarzyszące pojawiającym się sporom w JSW znajduje przełożenie na szereg dziedzin życia mieszkańców naszego regionu. Ewentualna akcja strajkowa w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zaplanowana na 24 września 2008 r. wywołałaby zdecydowanie negatywne skutki ekonomiczne, a także wzrost napięcia społecznego w województwie śląskim.
Jednym z prawnie usankcjonowanych sposobów likwidowania takich zagrożeń oraz godzenia interesów pracowników i pracodawców jest dialog społeczny, jako forma rozwiązywania sporów zbiorowych – czytamy w komunikacie.
W posiedzeniu prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wzięli udział, oprócz wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, przedstawiciele największych central związkowych.
Przpomnijmy, że w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwają obecnie trzy spory zbiorowe na tle płacowym. Wobec wyczerpania możliwości mediacji osiem związków zawodowych występujących w dwóch ze sporów przeprowadziło wśród załogi spółki referendum, dotyczące zgody na przeprowadzenie akcji protestacyjnej. 96,6 procent głosujących opowiedziało się za zorganizowaniem protestu. Całodobowy strajk, połączony z zablokowaniem wysyłki węgla aż do odwołania, ma zostać przeprowadzony w środę 24 września.