Prezydent podpisał ważną dla górnictwa ustawę działową

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kaski górnicze, czeka jeszcze elektroniczna rewolucja, która doprowadzi do niezbędnych dla każdego górnika informacji o potencjalnym niebezpieczeństwie w każdym miejscu pracy

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, porządkującą takie działy administracji rządowej jak gospodarka złożami kopalin, energia, klimat oraz rozwój regionalny - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z ustawą np. sprawy CPK przejmie minister właściwy do spraw transportu.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek, że prezydent 3 czerwca br. podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej.

Jak podano w komunikacie, nowe przepisy mają na celu usprawnienie realizacji zadań administracji rządowej. Jak wskazano, systematyzuje ona działy administracji rządowej: gospodarka złożami kopalin, energia, gospodarka, klimat oraz rozwój regionalny.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w 60 ustawach. W zakresie działów administracji rządowej zmienia nazwę dotychczasowego działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin na gospodarka surowcami energetycznymi. Zmiana powyższa wynika z faktu, że rozbudowano zakres zagadnień wchodzących w skład tego działu przez włączenie do niego spraw z zakresu surowców energetycznych i paliw oraz energetyki jądrowej, które dotychczas były przyporządkowane do działu energia - wyjaśniono.

Ponadto dział gospodarka surowcami energetycznymi objął swoim zakresem sprawy gospodarki wodorowej. Przeniesiono do działu klimat sprawy z zakresu energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Ponadto do zakresu spraw będących przedmiotem działu klimat dodano zadanie dla ministra właściwego do spraw klimatu dotyczące podejmowania działań w celu osiągania neutralności klimatycznej, w szczególności z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz biokomponentów i biopaliw ciekłych - dodano w komunikacie.

Ustawa dokonuje też przesunięć między działami administracji rządowej - transport i rozwój regionalny.

Zgodnie z nowymi przepisami, dotychczasowe zadania ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego przejmie minister właściwy do spraw transportu.

Ustawa przekazuje dotychczasowe zadania i kompetencje Prezesa Rady Ministrów dotyczące pomocy Polonii i Polakom za granicą - ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, dotyczące nadzoru nad Rządową Agencją Rezerw Strategicznych - ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, obejmujące nadzór nad Polskim Instytutem Ekonomicznym - ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, dotyczące nadzoru nad Funduszem Reprywatyzacji i Funduszem Inwestycji Kapitałowych - ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych, obejmujące nadzór nad Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 i Funduszem Pomocy - ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

Zgodnie z ustawą zadania i kompetencje ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej trafią do Ministra do spraw Równości, a polityki senioralnej przydzielone zostały Ministrowi do spraw Polityki Senioralnej.

Ustawa działowa likwiduje ponadto Rządowe Centrum Analiz, znosi instytucję Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, wprowadza też zmiany organizacyjne w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz rozwiązania będące wsparciem dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala