Prezydent Nawrocki w ZG Sobieski: To nie węgiel jest winien wysokim rachunkom za prąd

1768085984 013

fot: Mikołaj Bujak/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki w ZG Sobieski

fot: Mikołaj Bujak/KPRP

1768086815 010

+7 Zobacz galerię

1768086815 014 1768086815 017

Galeria
(10 zdjęć)

Prezydent RP Karol Nawrocki w sobotę, 10 stycznia, wziął udział w Karczmie Piwnej w Zakładzie Górniczym Sobieski, zorganizowanej przez NSZZ „Solidarność".

– Przyjechałem do Was jako prezydent Polski, żeby skłonić głowę przed Waszym codziennym trudem pracy, etosem pracy polskiego górnika – mówił Karol Nawrocki.

Podkreślił, że węgiel staje się tak ważny dla życia społecznego, gospodarczego właśnie dzięki ciężkiej pracy górników. - Dlatego chciałem być dzisiaj z Wami, żeby powiedzieć, że głęboko cenię pracę polskiego górnika i powiedzieć Wam, że polskie bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj niemożliwe bez polskiego węgla i to wiemy. Jestem o tym przekonany – zaznaczył prezydent.

„Żadna ideologia z Brukseli”. Prezydent o węglu i cenach prądu

Karol Nawrocki wyraził przekonanie, że „dzisiaj węgiel znaczy tyle, co stabilizacja polskiej energetyki”. – Już to pokazałem w swoich decyzjach, nie tylko w słowach, a przez kolejne 5 lat będę świadomy tego, że zachodząca transformacja energetyczna musi przede wszystkim odbywać się w odpowiedzialności społecznej (…) i musi przebiegać tylko z myślą o polskim interesie narodowym. Żadna ideologia, żadne chwilowe mody z Brukseli, żadne Zielone Łady nie będą decydowały o polskim bezpieczeństwie energetycznym, dopóki będę prezydentem Polski – zapowiedział.

I dodał: Zapewniam o moim nieustannym poparciu dla polskiego górnictwa we wszystkich jego wymiarach. Jako prezydent Polski reprezentuję interesy rodaków i koncentruję się na tym, co jest dla nas, Polaków, ważne – a jest to między innymi bezpieczeństwo energetyczne i kwestia cen prądu [...] Węgiel to nasze czarne złoto. Trzeba je fedrować, wspierać i wykorzystywać dla dobra Rzeczypospolitej. To nie węgiel jest winien wysokim rachunkom za prąd, lecz nadmierne opłaty i biurokracja.

Przed udziałem w Karczmie Piwnej prezydent Nawrocki złożył kwiaty przed wizerunkiem świętej Barbary w cechowni ZG Sobieski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.