Prezydent Chile odwołał organizację COP25 z powodu antyrządowych protestów
fot: Bartłomiej Szopa/ARC
Polska jest gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ po raz trzeci. Poprzednio takie konferencje odbyły się w Poznaniu w 2008 r. oraz w Warszawie w 2013 r.
fot: Bartłomiej Szopa/ARC
Szczyt klimatyczny COP25 odbędzie się w dniach 2-13 grudnia w Madrycie - potwierdziła w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych. W środę prezydent Chile Sebastian Pinera ogłosił, że jego kraj musi odwołać organizację tego spotkania z powodu antyrządowych protestów.
Organizację szczytu klimatycznego COP w hiszpańskiej stolicy zaproponował w czwartek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
W piątek sekretarz wykonawcza ds. Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) Patricia Espinosa poinformowała, że propozycja Hiszpanii została przyjęta.
W konferencji klimatycznej COP w Santiago miało uczestniczyć około 25 tys. delegatów, w tym szwedzka aktywistka Greta Thunberg.
Jeszcze przed ostatnim szczytem COP, który odbył się w Katowicach w grudniu 2018 r., z przeprowadzenia kolejnej edycji tego wydarzenia wycofała się Brazylia. Decyzja zapadła krótko po dojściu do władzy prezydenta Jaira Bolsonaro.
Oprócz spotkania COP ze względu na protesty Chile odwołało też organizację szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Spotkanie APEC miało odbyć się w Santiago w dniach 16-17 listopada.