Prezydent Andrzej Duda: O przyszłości górnictwa węglowego powinniśmy decydować z rozwagą

fot: Maciej Dorosiński

- Praca Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych na najbliższe lata ma znaczenie kluczowe dla Rzeczpospolitej - ocenił prezydent Andrzej Duda

fot: Maciej Dorosiński

„Z okazji Barbórki, pięknego górniczego święta, które jest bardzo ważne dla całej naszej narodowej wspólnoty, składam serdeczne życzenia pomyślności wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego oraz służb wspierających górników” - napisał prezydent Andrzej Duda w środę, 24 listopada. Głowa państwa dziesięć dni przez Barbórką, która wypada 4 grudnia, postanowiła złożyć życzenia górniczej braci.

Prezydent Duda podziękował „za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków”.

Przypomniał także udział górników w ważnych historycznych momentach. Wymienił tu m.in. powstania śląskie, pacyfikację kopalni Wujek oraz podziemny strajk w kopalni Piast.

Głowa państwa podkreśliła, że „górnictwo ma ciągle wielkie znaczenie, a wydobycie kopalin to ważny czynnik rozwoju”. Prezydent wspomniał także o tych, którzy na skutek wypadków i katastrof zginęli na swoich stanowiskach pracy.

„Globalne zmiany klimatyczne skłaniają do przekształcania systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych i zwiększenia roli niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii. Nie może to jednak prowadzić do gospodarczych wstrząsów, zachwiania naszym bezpieczeństwem energetycznym, do nieprzemyślanego redukowania miejsc pracy i naruszania ludzkiej pewności jutra. O przyszłości górnictwa węglowego powinniśmy decydować z rozwagą” - napisał Andrzej Duda.

Na zakończenie prezydent skierował życzenie do górniczej braci.

„Barbórka to dzień dumy i radości, a także szczególnego zawierzenia opiece górniczej patronki. Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszelkich wyzwaniach. Z serca życzę Całej Górniczej Braci – górnikom pracującym przy wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, miedzi i srebra, ropy i gazu, soli kamiennej i wielu innych cennych surowców oraz służbom ratowniczym i nadzorowi górniczemu – bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia. Niech szczęście i pomyślność panuje w Państwa rodzinach, niech spełniają się Państwa plany i ambicje, niech przyszłość przyniesie dobre dni” - napisał Andrzej Duda.

 

Oto pełna tresć życzeń Prezydenta RP z okazji Barbórki.

 

24 listopada 2021


Życzenia
z okazji Barbórki 2021

 

Drodzy Górnicy!

Z okazji Barbórki, pięknego górniczego święta, które jest bardzo ważne dla całej naszej narodowej wspólnoty, składam serdeczne życzenia pomyślności wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego oraz służb wspierających górników. W imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu Rodaków, wyrażam Państwu wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków.

O patriotyzmie i ofiarności Górniczej Braci, o zasługach Górnego Śląska dla Ojczyzny mówią wielkie rocznice historyczne, które właśnie obchodzimy. Jest to czas stulecia powstań śląskich. Ich istotą była nieugięta obrona polskości i walka o przynależność tego regionu do niepodległej Rzeczypospolitej. Zbliża się także 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez reżim komunistyczny, chcący zniszczyć Solidarność i zdławić rodzącą się w Polsce wolność. W krwawej pacyfikacji protestu w Kopalni „Wujek” zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Do historii przeszedł również podziemny strajk w Kopalni „Piast” – najdłuższy strajk stanu wojennego. Pochylam głowę przed ofiarami komunistycznych zbrodni, przed heroizmem i poświęceniem tych wszystkich, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolną Polskę.

W świecie XXI wieku, pośród jego gospodarczych, społecznych i cywilizacyjnych wyzwań, górnictwo ma ciągle wielkie znaczenie. Wydobycie kopalin to ważny czynnik rozwoju. Pozyskiwanie ich było zawsze domeną śmiałków, ludzi szczególnych umiejętności i mocnego charakteru. Nawet współcześnie, w dobie nowoczesnych technologii, zawód górnika należy do wyjątkowo trudnych, wiążących się z ryzykiem i niezwykle odpowiedzialnych. Ze smutkiem i czcią wspominamy tych, którzy na skutek wypadków i katastrof zginęli na swoich stanowiskach pracy. W gwareckiej tradycji ogromną wartość ma wspólnota i więź koleżeńskiej solidarności. Ten wspaniały etos przenika nie tylko pracę, ale także rodziny i górniczą społeczność. Powinno to być inspiracją dla nas wszystkich, zwłaszcza w obliczu zagrożeń i wyzwań, wobec których stanęła dzisiaj nasza narodowa wspólnota.

Globalne zmiany klimatyczne skłaniają do przekształcania systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych i zwiększenia roli niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii. Nie może to jednak prowadzić do gospodarczych wstrząsów, zachwiania naszym bezpieczeństwem energetycznym, do nieprzemyślanego redukowania miejsc pracy i naruszania ludzkiej pewności jutra. O przyszłości górnictwa węglowego powinniśmy decydować z rozwagą. Potrzebujemy dziś w Polsce inwestycji w nowoczesne niskoemisyjne technologie węglowe. Porozumienie rządu i przedstawicieli związków zawodowych dotyczące transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego jest przykładem odpowiedzialnego dialogu społecznego. To zarazem początek przekształceń, które z jednej strony utrzymają nasze bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej – dadzą pracownikom kopalń i ich rodzinom nowe szanse i pozwolą na rozwój regionów górniczych. Oczekujemy obecnie na notyfikację tych ustaleń przez Unię Europejską.

Barbórka to dzień dumy i radości, a także szczególnego zawierzenia opiece górniczej patronki. Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszelkich wyzwaniach. Z serca życzę Całej Górniczej Braci – górnikom pracującym przy wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, miedzi i srebra, ropy i gazu, soli kamiennej i wielu innych cennych surowców oraz służbom ratowniczym i nadzorowi górniczemu – bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia. Niech szczęście i pomyślność panuje w Państwa rodzinach, niech spełniają się Państwa plany i ambicje, niech przyszłość przyniesie dobre dni.

Szczęść Boże!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.