Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odpowiada na internetowy wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza

1594721783 orlenobajtek

fot: Orlen

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem Listu Intencyjnego ze Skarbem Państwa

fot: Orlen

- Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł; dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odpowiadając na internetowy wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zażądał w niedzielę na konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji Orlen w Warszawie obniżenia na wakacje i po wakacjach cen benzyny. Z kolei we wtorek we wpisie na Twitterze zamieścił zdjęcia z zestawieniem cen ze stacji Orlen przy Czerniakowskiej w Warszawie oraz z trzech innych stacji - należących do zagranicznych koncernów - przy ul. Górczewskiej i Ostrobramskiej w Warszawie. Na zdjęciu widać, że cena za litr benzyny na stacji Orlen jest najwyższa.

Wychodzi na to, że Francuzi, Brytyjczycy czy Holendrzy nie zdzierają tak z polskich kierowców jak @DanielObajtek - napisał lider PSL. Swój wpis opatrzył hasztagiem #TaniejObajtku!.

W odpowiedzi, prezes PKN Orlen napisał: Przypominam, że kiedy to Pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł. Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL - czytamy.

Wcześniej, na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji PKN Orlen w Warszawie, politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracali uwagę na drastyczny wzrost cen paliw. Podobne konferencje ludowcy zorganizowali także w innych miastach.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział, że akcja ta ma uświadomić rządzącym, jak wysokie są ceny paliw. - Chcemy obniżyć ceny paliw, żądamy tej obniżki, ponieważ galopujące ceny benzyny dobijają budżety domowe, pustoszą kieszenie Polaków, pustoszą ich portfele - powiedział Motyka. Według niego, należy obniżyć akcyzę na paliwo.

Politycy PSL zwracali również uwagę, że spośród wszystkich stacji paliw, to właśnie na Orlenie ceny paliw są najwyższe. Podkreślali, że upominają się o obniżki z kilku powodów, m.in. z powodu wakacyjnych wyjazdów, zbliżających się żniw oraz odbudowy polskiej gospodarki po pandemii i zatrzymania rosnących kosztów życia Polaków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.