Prezes PGNiG: 1,2 miliarda złotych na poszukiwanie surowców

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje przeznaczyć w 2009 roku ponad 1,2 mld zł na poszukiwanie nowych złóż gazu i ropy w kraju i za granicą - poinformował prezes spółki Michał Szubski, iktórego za doniersieniami PAP cytuje portal bankier.pl.

Program inwestycyjny PGNiG na przyszły rok przewiduje wydatki na wydobycie gazu ziemnego (budowę kopalń) na poziomie ok. 1 mld zł. Natomiast na poszukiwania w kraju i za granicą spółka chce przeznaczyć łącznie ponad 1,2 mld zł.

- Jeśli chodzi o wydobycie krajowe, skorygowaliśmy prognozy na 2008 rok z 4,6 na 4,2 miliarda metrów sześciennych. W 2007 r. zbyt optymistycznie oceniono możliwości wydobycia gazu - powiedział PAP Szubski. Zapewnił, że po 2009 roku wydobycie gazu ziemnego z własnych źródeł utrzyma się na poziomie 30-33 proc. w stosunku do całkowitej ilości sprzedawanego gazu przez PGNiG.

- Mamy pewne opóźnienia w realizacji niektórych prac wydobywczych, co wynika z problemów wejścia w złoża, głównie ze względu na wymogi środowiskowe i problemy z porozumieniem się z właścicielami nieruchomości - powiedział Szubski. Podkreślił, że nowym inwestycjom nie sprzyja prawodawstwo w tym zakresie, a także wzrost kosztów inwestycji w całym przemyśle.

- Trzeba pamiętać, że wydobycie gazu czy ropy to nie fabryka, gdzie żeby zwiększyć produkcję, wystarczy dostawić linię produkcyjną. Tu pierwszoplanową rolę odgrywają m.in. warunki geologiczne i dostępność zasobów - tłumaczył.

Do zagranicznych obszarów poszukiwawczych spółka zalicza m.in. Norwegię, Libię, Egipt, Pakistan i Algierię.

W 2007 roku PGNiG objęło 12 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej złóż Skarv, Snadd i Idun na Morzu Północnym. W październiku 2008 roku spółka w przetargu norweskim znalazła się - obok Grupy Lotos - na liście 42 spółek, które startują po kolejne koncesje poszukiwawcze w tym rejonie. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić na początku przyszłego roku.

- W Libii już w najbliższym czasie rozpoczniemy prace poszukiwawcze; w Pakistanie wstrzymaliśmy się z pracami do czasu uspokojenia sytuacji. Z kolei w Egipcie wygraliśmy przetarg na koncesję, czekamy na zatwierdzenie jej przez parlament - wymienił prezes PGNiG.

Zauważył, że nie wszystkie wydobywane przez spółkę za granicą zasoby muszą trafić do Polski. - Można je sprzedawać z zyskiem i kompensować straty w innych obszarach - wskazał.

Pytany o współpracę z PKN Orlen i Grupą Lotos w zakresie wspólnych poszukiwań ropy, prezes PGNiG powiedział: \"z Lotosem ustalenia mamy takie, że możemy składać wspólne oferty w przetargach w przypadku koncesji ropo-gazowych\".

Odnosząc się do wrześniowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, który nie wykluczył współpracy z PGNiG w zakresie wydobycia, którego rozpoczęcie przewiduje nowa strategia paliwowej spółki, Szubski przyznał, że PGNiG jest naturalnym partnerem w tego rodzaju działaniach.

- Jesteśmy jedyną spółką w Polsce, która ma długoletnie doświadczenie w poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów. Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę, ale na partnerskich warunkach - zaznaczył.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.