Premier Tusk rozmawiał z Premierem Estonii o energetyce
Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział w czwartek PAP, że spotkanie obu premierów było dowodem na doskonałą współpracę Polski i Estonii w UE.
- Mamy z Estonią wiele wspólnych projektów w Unii, przykładem są kwestie przygotowania pakietu finansowego ze strony Unii na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze. Polska z Estonią będą w tej sprawie współpracowały - zapowiedział Dowgielewicz.
Minister poinformował, że obaj premierzy podjęli wspólną inicjatywę zorganizowania spotkania na wysokim szczeblu w sprawie przyszłości projektu elektrowni atomowej w Ignalinie. Jak dodał, zwrócą się w tej sprawie do premierów Litwy i Łotwy.
Na mocy podjętych wobec UE zobowiązań, Litwa musi do roku 2009 ostatecznie wyłączyć jedyny pracujący dotychczas w elektrowni atomowej w Ignalinie reaktor radzieckiej konstrukcji o mocy 1500 megawatów. W zamian litewski rząd planuje zbudować nowoczesną siłownię jądrową przy finansowym współudziale Estonii, Łotwy i Polski.
Pierwszy reaktor nowej siłowni ma ruszyć według optymistycznych prognoz w 2016 roku, według pesymistycznych - dopiero w 2018. Dwa lata później rozpocznie się budowa drugiego reaktora, który zostanie uruchomiony odpowiednio w 2018 lub 2020 r.