Premier: dzisiaj najważniejsza jest suwerenność gospodarcza

fot: Maciej Dorosiński

- Jesteśmy bardzo atrakcyjnym krajem do inwestowania, jeszcze rok temu wieszczono coś zupełnie innego - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki

fot: Maciej Dorosiński

- Dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej, która jest rozumiana jako mechanizm polityki gospodarczej państwa skorelowany z aspiracjami społeczeństwa i przedsiębiorców - mówił w czwartek, 7 czerwca, premier Mateusz Morawiecki.

Premier w czwartek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) otworzył kongres "100 lat Polskiej Gospodarki".

Jak ocenił, Polska w ostatnich 30 latach poprzez rozwój dokonała ogromnych postępów.

- Jesteśmy w zupełnie w innym miejscu - mówił.

Morawiecki dodał, że "dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej". Zaznaczył, że "suwerenność gospodarcza nie rozumiana jako autarkia, jako budowa barier protekcjonistycznych, gospodarczych i wszelkich innych".

Premier tłumaczył, że chodzi o suwerenność "polegającą na tym, że kierunek polityki gospodarczej jest dostosowany do możliwości, do bagażu przeszłości, jaki niesiemy ze sobą (...), ale jest również ukierunkowana na szanse i aspiracje przyszłości, czyli na kolejne 10, 20 lat".

- Tak rozumiemy tę suwerenność w stuleciu odzyskania niepodległości, jako mechanizm polityki gospodarczej państwa skorelowany z aspiracjami społeczeństwa i zwłaszcza tego społeczeństwa przedsiębiorczego, czyli przedsiębiorców - wskazał. Jak mówił premier, tę mieszankę gospodarczo-polityczno-społeczną należy tak ukształtować, żeby wzrost gospodarczy w przyszłości odpowiadała naszym ambicjom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów.