PRE_COP24: w Brukseli o polskiej drodze do czystego środowiska

fot: Maciej Dorosiński

W Brukseli zostanie m.in. zaprezentowane stanowisko, które związki zawodowe wypracowały w Katowicach

fot: Maciej Dorosiński

O polskiej drodze do czystego środowiska była już mowa w czasie tegorocznych konferencji w Tucznie i Katowicach. Teraz w ramach Społecznego PRE_COP24 temat ten zostanie zaprezentowany we wtorek, 9 października, w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

- Bruksela będzie trzecią konferencją po Tucznie i Katowicach, na której chcemy dopracować i przedstawić swoje stanowisko dotyczące polityki klimatycznej. Takie spójne stanowisko trzech central związkowych, które są głównymi organizatorami PRE_COP24, zostało już co prawda sformułowane w Katowicach, ale wciąż jesteśmy otwarci na nowe głosy i nie wykluczamy, że może zostać zmodyfikowane. Końcowym etapem tych działań będzie przedstawienie naszych postulatów podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach – tłumaczy Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. projektu Społeczny PRE_COP24.

W brukselskiej debacie poza przedstawicielami strony społecznej głos zabiorą m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska, prezydent EURACOAL i prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

W pierwszej sesji, która rozpocznie się o godz. 9.00 zostanie przedstawione stanowisko strony społecznej, które wypracowano w czasie sierpniowych obrad w Katowicach. Głos zabiorą tutaj: Dariusz Potyrała – przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce, Dariusz Trzcionka – wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Swoje stanowisko maja także przedstawić przedstawiciele zagranicznych związków zawodowych.

Drugi panel będzie poświęcony skutecznemu rozwiązywaniu wyzwań klimatycznych poprzez działania polskiej nauki i przemysłu. Moderatorem sesji z udziałem naukowców, pracodawców oraz polityków będzie dr Paweł Bogacz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Organizatorami konferencji Społeczny PRE_COP24 w Katowicach są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczna inicjatywa Górnictwo OK.

Sponsorami i partnerami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Polski Fundusz Rozwoju, PKN Orlen, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka, Tauron Polska Energia, Megmar, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.