Prawo: z końcem zimy koniec prac nad trójpakiem

fot: ARC

Około 2016 r. może pojawić się poważne ryzyko braku energii

fot: ARC

Komitet Stały Rady Ministrów w czwartek (24 stycznia) po raz pierwszy zajmuje się tzw. trójpakiem energetycznym, czyli projektami ustaw Prawo energetyczne, gazowe i o odnawialnych źródłach energii (OZE) - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Przedstawiając w czwartek w Sejmie informację o "trójpaku" Tomczykiewicz zaznaczył, że przewiduje, iż przyjęcie "trójpaku" przez rząd nastąpi do końca I kw. br.

- Niezwłocznie potem projekty zostaną przekazane do Sejmu - oświadczył.

Tomczykiewicz podkreślał, że rozwiązania "trójpaku" są niezwykle ważną kwestią dla sektora energetycznego, bezpieczeństwa energetycznego i przyszłego funkcjonowania sektora i rynku energii.

- Celem jest zbudowanie spójnych ram prawnych z uwzględnieniem standardów europejskich" - podkreślił.

Tomczykiewicz zaznaczył też, że ostateczny kształt projektów nie jest jeszcze przesądzony, nie ustalono jeszcze np. tzw. współczynników korekcyjnych, czyli wysokości wsparcia dla poszczególnych rodzajów OZE.

Występując w imieniu autorów wniosku o informację poseł PO Andrzej Czerwiński podkreślał, że polski parlament może mieć satysfakcję z tego, że przyjął już bardzo ważne z punktu zagadnień energii i energetyki ustawy. Chodzi m.in. o rozwiązanie kontraktów długoterminowych na dostawy energii, wprowadzenie obliga giełdowego dla energii elektrycznej, co ustabilizowało ceny prądu nawet na 2014 r. - tłumaczył.

- Oczekujemy postawienia kropki nad "i" oraz spięcia działań zapisanych w polityce energetycznej kraju do 2030 r. ustawami.

Jak podkreślał, powszechne jest oczekiwanie, że ustawy "trójpaku", kończące pewien etap prac nad rynkiem energii zostaną przyjęte w tym roku.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister Tomczykiewicz stwierdził, że nie zgadza się z zarzutami opozycji, która podnosiła, że prace nad projektami trwają już ponad rok, czyli bardzo długo.

- Obywatel będzie miał wybór dostawcy energii, a zatem i tańszą energię - mówił Tomczykiewicz, odpowiadając na pytania o korzyści, jakie z nowych ustaw odniosą obywatele.

Podkreślał, że wszystkie rozwiązania "trójpaku" wzmacniają pozycję konsumenta względem dostawców energii.

- To, że prace trwają tak długo oznacza, że producentom wiele zapisów korzystnych dla konsumentów się nie podoba - stwierdził też Tomczykiewicz, odnosząc się do pytań o to, dlaczego prace nad projektami trwają już ponad rok.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.