Prawo: PSL chce ułatwić spółdzielniom produkcje energii

fot: Maciej Dorosiński

W 2011 r. "zielona" energia stanowiła w Polsce 10,4 proc. ogólnej konsumpcji energii

fot: Maciej Dorosiński

Klub PSL zaproponuje ułatwienia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, samorządów i podmiotów komunalnych, które chcą produkować energię na własne potrzeby. Partia mniej więcej za miesiąc przedstawi propozycję nowelizacji Prawa energetycznego.

Szef klubu PSL Jan Bury, mówiąc o kierunku zmian, które mają zaproponować ludowcy, stwierdził, że ustawa powinna w takim samym stopniu odnosić się do samorządów, podmiotów komunalnych, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, jak do indywidualnych gospodarstw domowych. Wskazał, że np. samorządy zarządzają licznymi nieruchomościami, więc mogą na nich instalować kolektory słoneczne do podgrzewania wody czy ogniwa fotowoltaiczne, produkujące energię elektryczną.

Ostatnia nowelizacja Prawa energetycznego z września 2013 r. wprowadziła już pewne ułatwienia dla produkujących energię w niewielkich ilościach na własne potrzeby z możliwością odsprzedaży nadwyżek. Właściciele źródeł o mocy poniżej 40 kW nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, ani mieć koncesji na obrót energią elektryczną. Te rozwiązania dotyczą głównie gospodarstw domowych, natomiast nowe przepisy miałyby objąć też np. wspólnoty mieszkaniowe, samorządy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Piekary Śląskie przejmą kolejne pokopalniane tereny

Piekary Śląskie podpisały wstępne porozumienie z Węglokoks Kraj S.A. dotyczące nieodpłatnego przejęcia około 6 hektarów gruntów dawnej kopalni Julian. Na tych terenach zaplanowano budowę dróg dojazdowych oraz ciągu pieszo-rowerowego.

Co z wypłatami w kopalni Silesia? „Pracownicy otrzymali drugą transzę”

Pracownicy PG Silesia otrzymali drugą transzę wynagrodzenia za lipiec – poinformował Tomasz Szpyrka przewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” przy czechowickim zakładzie.

Nowa era prędkości Światłowodu od TAURONA

Światłowód od TAURONA rozwija ofertę hurtowych usług telekomunikacyjnych i wprowadza dwie nowe opcje przepustowości w ramach usługi BSA: 2/1 Gbps oraz 5/1 Gbps. To kolejny etap modernizacji sieci światłowodowej TAURONA i odpowiedź na rosnące potrzeby operatorów oraz mieszkańców (użytkowników końcowych).

Większość Polaków miało problem z usługami zlecanymi fachowcom

Ponad 75 proc. Polaków zetknęło się z problemami przy okazji korzystania z usług fachowców - wynika z raportu UCE Research i platformy Fachurra.pl. Najczęstszym powodem do narzekań była niezadowalająca jakość pracy, wymagająca poprawek, opóźnienia oraz wyższe od pierwotnie ustalonych koszty.