Prasa: pouczeń ws. energetyki węglowej ciąg dalszy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dziś w elektrowni Kozienice buduje się aktualnie najmocniejszy blok energetyczny zasilany węglem kamiennym

fot: Andrzej Bęben/ARC

Stosunek polskiego rządu do zapobieżenia globalnemu ociepleniu i redukcji emisji dwutlenku węgla jest dwuznaczny. Wyraża się to w podejściu do wykorzystania węgla kamiennego - pisze poniedziałkowy (11 listopada) "Financial Times".

Gazeta zauważa, że w Warszawie równolegle z konferencją ONZ (COP19) mającą na celu utorowanie w ciągu dwóch lat drogi do globalnego porozumienia ws. redukcji gazów powodujących efekt cieplarniany, odbywa się spotkanie ws. technologii "czystego węgla", pozwalającej uzyskać energię z węgla bez zanieczyszczania środowiska.

"Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ, to więcej niż absurd. To tak, jakby Vito Corleone (szef mafii z filmu "Ojciec Chrzestny" odtwarzany przez Marlona Brando - PAP) przewodniczył konferencji nt. reformy prawa" - cytuje gazeta przedstawiciela Greenpeace Marka Breddy.

"FT" zauważa, że w Polsce, wciąż dościgającej zachodni poziom życia, argumenty ekonomiczne biorą górę nad środowiskowymi. Stąd szczególnie atrakcyjne jest to, iż węgiel jest tanim źródłem energii.

Paradoks polega jednak na tym, że choć energia elektryczna jest w Polsce w 90 proc. generowana z węgla i kraj ma własne zasoby tego surowca, zmuszony jest importować go z USA, Chin i Rosji, ponieważ jego własne kopalnie są stare, a ich eksploatacja droga - wskazuje "FT".

Polska łatwo zrealizowała cel przewidziany w protokole z Kyoto zakładający redukcję CO2 o 6 proc. w stosunku do poziomu z 1988 r., ponieważ skutkiem upadku komunizmu było zamknięcie wielu energochłonnych zakładów pracy. Faktycznie Polska zmniejszyła redukcję CO2, powodującego efekt cieplarniany o 32 proc. powiększając w tym samym czasie gospodarkę o blisko 100 proc.

Gazeta zaznacza jednak, że dalsza redukcja CO2 będzie "o wiele trudniejsza dla polskiej gospodarki, która w zakresie wykorzystania energii wciąż jest stosunkowo nieefektywna".

ONZ liczy, że międzynarodowa konwencja ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych zapobiegnie podwyższeniu średniej rocznej temperatury o 2 stopnie Celsjusza, pozwalając uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.