Górnictwo: Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocowy dla górników i energetyków

1614241481 kwbadamow

fot: ZE PAK

Ostatnie tony węgla wydobytego w KWB Adamów zasiliły Elektrownię Pątnów

fot: ZE PAK

Pracownicy z Grupy Kapitałowej ZE PAK z zadowoleniem przyjęli w poniedziałek informację o zaakceptowaniu przez Komisję Europejską programu pomocowego. Zakłada on wcześniejsze emerytury i odprawy dla górników i energetyków związanych z sektorem węgla brunatnego.

W poniedziałek Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocowy dla górników i energetyków. W pierwszej kolejności skorzystają z niego pracownicy ZE PAK SA, w skład którego wchodzą kopalnia węgla brunatnego oraz opalana nim elektrownia w Pątnowie.

- To wielki sukces związków zawodowych oraz wspaniały dzień dla wszystkich górników i energetyków - powiedziała PAP Alicja Messerszmidt ze Związku Zawodowego Kadra przy PAK KWB Konin. Jak podkreśliła, program wypracowany został ponad podziałami politycznymi i z uwzględnieniem strony społecznej.

- To kolejny krok milowy w naszym procesie odpowiedzialnego odchodzenia od węgla. Budując nowe aktywa oparte głównie o OZE nie zapominamy o naszych pracownikach. Naszym zaangażowaniem w ten proces pokazujemy, że jesteśmy partnerem w dekarbonizacji polskiej energetyki dla polskiego rządu i Brukseli - ocenił prezes ZE PAK SA Piotr Woźny w przesłanym PAP komunikacie.

Program obejmie blisko 23 tys. pracowników w całej Polsce, ale to właśnie górnicy i energetycy ze Wschodniej Wielkopolski skorzystają z niego jako pierwsi. ZE PAK SA jest w trakcie wygaszania kolejnych odkrywek węgla brunatnego. Tylko w zeszłym roku zakończyło się wydobycie w odkrywkach Drzewce i Jóźwin. W planach jest również zastąpienie opalanej węglem elektrowni Pątnów reaktorami jądrowymi, które ZE PAK chce wybudować razem z państwową PGE oraz koreańskim koncernem KHNP.

Z programu osłonowego skorzystać może kilkuset pracowników firmy. Przyjęta już przez polski parlament ustawa zakłada płatne urlopy dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakują maksymalnie cztery lata oraz roczne odprawy, które mogą zastąpić odprawy w ramach układów zbiorowych pracy. Program pochłonie 300 mln euro i ma trwać do 2034 r. Nowe prawo kwalifikowane jako pomoc publiczna musiało uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Na decyzję górnicy i energetycy czekali od września ubiegłego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.