Pracodawcy zabiegają o zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych

Konfederacja Pracodawców Polskich zabiega o zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zamówieniach publicznych świadczenia usług kulturalnych i zawierania umów grupowego ubezpieczania na życie w przypadku, gdy składka jest finansowana ze środków prywatnych.

Głównym celem funkcjonowania systemu zamówień publicznych jest - przypomnijmy - zapewnienie gwarancji wydawania pieniędzy podatników w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskania jak najlepszych efektów. Tymczasem w przypadku grupowych ubezpieczeń na życie w ogóle nie dochodzi do gospodarowania tymi środkami. Wprawdzie roszczenie o zapłatę składki przysługuje wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu, a nie przeciwko ubezpieczonym pracownikom, jednakże w rzeczywistości jest to wyłącznie roszczenie o przekazanie składki, potrąconej przez ubezpieczającego pracownikowi z jego wynagrodzenia, a nie przekazanej ubezpieczycielowi. Dochodzenie takiej składki przez ubezpieczyciela w żaden sposób nie angażuje środków publicznych i tym samym nie stanowi obciążenia finansowego ubezpieczającego.

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa też, że stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych w sferze twórczości artystycznej jest szkodliwe społecznie, gdyż osłabia szacunek do prawa. Zastosowanie zamówienia w celu podjęcia współpracy z twórca - wykonawca, który z uwagi na unikalne umiejętności, bądź posiadanie wyłącznego prawa do świadczenia danej usługi jest jednym, z którym zamawiający może podpisać umowę, dziś sprowadza się do ,,sztucznego\" dokumentowania wyboru twórcy przez zamawiającego (zaproszenie do negocjacji, protokół z negocjacji, itp.). Jeśli twórca jest ,,monopolistą\" i jako jedyny może spełnić oczekiwania, dokumentowanie negocjacji jest zupełnie nieuzasadnione. Trudno także wyobrazić sobie sytuację, w której narodowy teatr operowy dokonuje wyboru twórcy (reżysera, śpiewaka, itp.), kierując się kryterium najniższej ceny, zgodnie z zasadą oszczędności czy efektywności. Ustawa nie definiuje pojęcia efektywności usług teatralnych. O ile określenie wysokości nakładów jest stosunkowo proste (chociaż wycena talentu twórcy już raczej nie), o tyle określenie co jest efektem działalności teatru oraz mierników tych efektów jest problematyczne. Nie wiadomo zatem jak rozumieć sformułowanie artykułu ustawy: ,,z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów\". Instytucje kultury, które realizują swoją wizję artystyczną zapraszają do współpracy przede wszystkim tych twórców, którzy gwarantują odpowiedni poziom wykonawstwa artystycznego lub wpisują się w linię repertuarową teatru.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 tys. firm, zatrudniających przeszło 2,5 mln pracowników. Dominują wśród nich (85 proc.) firmy prywatne, zaś 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, Reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.