Pracodawcy RP z nadzieją czekają na założenia ustawy o OFE

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej z dużym zadowoleniem przyjmują zapowiedzi ministra Michała Boniego, że w ciągu dwóch tygodni gotowe będą założenia ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych, a w połowie listopada światło dzienne ujrzy już konkretna ustawa – poinformowali Pracodawcy RP w komunikacie.

Zdaniem „Pracodawców”, na poprawie efektywności II filara skorzystają przede wszystkim ubezpieczeni - ich emerytura może znacząco wzrosnąć, lepiej będzie można także zdywersyfikować ryzyko inwestycyjne – czytamy.

Projekt zmian zakłada m.in., że już za dwa lata Polacy będą oszczędzać na starość w dwóch specjalnych subfunduszach - dynamicznym i przedemerytalnym. – O konieczności stworzenia kilku funduszy, których polityka zależałaby od wieku ubezpieczonego, mówiliśmy od dawna. Młodsi mogliby inwestować one agresywniej, głownie w akcje. Wraz z wiekiem udział akcji w portfelu zaczynałby maleć, dzięki czemu zgromadzony kapitał byłby lepiej zabezpieczony – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Rząd chce także zmotywować fundusze do większej aktywności i dbałości o klienta. Dlatego wprowadzona zostanie specjalna opłata solidarnościowa. PTE dostaną 3 proc. od każdej nowej złotówki, którą zarobią dla swoich klientów. – Podstawowym zarzutem w stosunku do towarzystw emerytalnych, było to, że nie konkurują ze sobą. Gdy reforma wejdzie w życie, nowy system będzie premiował te, które skuteczniej pomnażają powierzony im kapitał – dodaje Janczewska.

To jednak nie jedyna forma pobudzania konkurencji. Zmieni się bowiem także sposób oceniania wyników OFE – wprowadzony zostanie benchmark zewnętrzny. Za jego pobicie i dobre wyniki inwestycyjne towarzystwa będą nagradzane finansowo. Natomiast te, które wykażą się nadmiernymi stratami, będą musiały je wyrównywać z własnej kieszeni. Minister Boni chce także obniżyć prowizje pobierane przez fundusze od składek ubezpieczonych (w sumie o 20-25 proc.). – Obniżka, choć z pewnością potrzebna, powinna być jednak rozłożona w czasie. Zmiany wynikające z nowej ustawy i konieczność ich wdrożenia będą dla PTE dużym obciążeniem, nie tylko logistycznym, ale i finansowym, dlatego nie powinniśmy działać zbyt gwałtownie – uważa Janczewska.

Pracodawcy RP z formułowaniem ostatecznych wniosków czekają jednak aż do momentu, aż projekt trafi do konsultacji społecznych. – Wtedy będziemy mogli ocenić konkrety. Niemniej już teraz widzimy, że zmiany idą w dobrym kierunku. Zyskają na tym przede wszystkim przyszli emeryci, których świadczenie może być nawet o jedną piątą wyższe. A to jest w końcu kluczowe – dodaje Janczewska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.