MAP: Ustalono kontynuację prace nad programem i dalszym procedowaniem wniosku opartego o górniczą umowę społeczną i złożony wniosek notyfikacyjny

fot: Kajetan Berezowski

Notyfikacja programu dla górnictwa przez Komisję Europejska jest niezbędnym wymogiem

fot: Kajetan Berezowski

Prace nad pomocą publiczną dla sektora węgla kamiennego będą kontynuowane - wynika z poniedziałkowej informacji resortu aktywów państwowych po spotkaniu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej i szefa MAP Borysa Budki z unijnymi komisarzami w Brukseli.

Poniedziałkowe spotkanie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, odpowiedzialną za sprawy cyfryzacji i konkurencji oraz wiceprzewodniczącym KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Marošem Šefčovičem minister Czarnecka zapowiadała w pierwszej połowie stycznia br. Jako główny temat wskazywała wniosek notyfikacyjny dot. pomocy dla spółek węglowych.

Chodzi o wniosek ws. notyfikacji podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Dokument zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej. Wniosek notyfikacyjny nie został zatwierdzony za poprzedniego rządu.

Po poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli MAP opublikowało komunikat o efekcie rozmów. Jak podano, w zakresie pomocy dla węgla brunatnego KE kierunkowo zaakceptowała pomoc publiczną na pakiet socjalny dla pracowników branży. Wskazano też, że w zakresie pomocy dla sektora pocztowego strona polska przekaże dodatkowe dane i analizy niezbędne do podjęcia decyzji przez KE.

- W odniesieniu do pomocy dla węgla kamiennego ustalono kontynuację prace nad programem i dalszym procedowaniem wniosku opartego o górniczą umowę społeczną i złożony wniosek notyfikacyjny - podało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jeszcze z końcem ub. roku minister przemysłu, w której kompetencjach znajduje się m.in. sektor wydobywczy sygnalizowała, że wniosek notyfikacyjny od dwóch lat jest w zamrażarce unijnej. Wskazywała, że przedstawiciele poprzedniego rządu nie spotkali się w jego sprawie z komisarzami europejskimi. Za zasadne uznawała w tej sytuacji spotkanie z przedstawicielami KE i ustalenie przyczyn wstrzymania prac nad wnioskiem, zaktualizowanym jeszcze w maju 2022 r.

- Umowa społeczna będzie notyfikowana w Komisji Europejskiej i w zależności od ustaleń w Brukseli będziemy podejmowali takie niezbędne kroki, które będą potrzebne do tego, żeby ją - w cudzysłowie - uczynić legalną, bo w tej chwili ona wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej - wyjaśniała z końcem ub. roku minister Czarnecka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.