Praca z domu nie jest aż tak korzystna dla środowiska, jak mogłoby się wydawać

1584356106 convertkit unsplash

fot: ConvertKit/Unsplash

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała specjalny poradnik dotyczący praw i obowiązków pracownika pracującego zdalnie

fot: ConvertKit/Unsplash

Nasilona przez pandemię COVID-19 tendencja do pracy z domu może nie być aż tak korzystna dla środowiska jak mogłoby się wydawać, ponieważ część uzyskanych oszczędności pochłania inna aktywność, zmiany technologiczne czy trend do zamieszkiwania dalej od miejsca pracy - informuje pismo "Environmental Research Letters".

Wnioski te pochodzą z metaanaliz wyników 39 badań z USA, Europy, Tajlandii, Malezji i Iranu, opublikowanych w latach 1995-2019. Przegląd tych badań prowadzili naukowcy z University of Sussex. Większość autorów wspomnianych badań jest zgodna: praca z domu ogranicza dojazdy do pracy i zużycie energii - w niektórych przypadkach nawet o 80 proc. Jednak w przypadku badań biorących pod uwagę szerszy kontekst i następstwa, takie jak przejazdy niezwiązane z pracą lub zużycie energii w biurze i w domu, potencjalne oszczędności energii wydają się bardziej ograniczone.

Niektóre badania sugerują wręcz, że w kontekście rosnących odległości między miejscem pracy a domem, telepraca w niepełnym wymiarze może doprowadzić do wzrostu zużycia energii netto. W niektórych przypadkach telepraca zwiększyła zużycie energii lub jej wpływ był nieistotny, ponieważ oszczędności energii zostały skonsumowane przez nasilenie podróży w celach rekreacyjnych lub innych, a także dodatkowe zużycie energii w domu.

Pieniądze zaoszczędzone na codziennych dojazdach wydawane są na towary, działania i usługi również wymagające energii i związane z emisją zanieczyszczeń. Ze względu na poczucie izolacji telepracownicy odbywają więcej podróży w celu zwalczania negatywnych uczuć. Poza tym inne osoby z tego samego gospodarstwa domowego podróżują samochodami zwolnionymi z codziennych dojazdów.

- Po przeanalizowaniu literatury uważamy, że telepraca ma pewien potencjał w zakresie zmniejszenia zużycia energii i związanych z tym emisji - zarówno poprzez ograniczenie dojazdów do pracy, jak i zużycia energii w biurze. Ale jeśli zachęca to ludzi do zamieszkania z dala od miejsca pracy lub do podjęcia dodatkowych podróży, oszczędności mogą być ograniczone lub nawet ujemne" - zaznaczył dr Victor Court z Centre for Energy Economics and Management IFP School.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.