Pozytywna ocena dla programu Kolej plus

fot: Maciej Dorosiński

"Zielona środa" to akcja, którą Koleje Śląskie rozpoczęły w marcu br. W jej ramach kierowcy mogą bezpłatnie jeździć pociągami przewoźnika. Warunkiem jest posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego

fot: Maciej Dorosiński

Rządowy program Kolej plus oceniam pozytywnie - powiedział PAP prezes fundacji ProKolej Jakub Majewski. Jak przypomniał, dotąd zapominano o lokalnych połączeniach kolejowych, które przecież zapewniają dostęp do głównej sieci kolejowej, również dla ludzi z mniejszych miejscowości.

Program Kolej plus zakłada uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej. Skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego - ich udział w kosztach inwestycji zakładany jest na 15 proc. wartości.

Jak przypomniał Majewski, "administracja rządowa zainteresowała się jakiś czas temu stanem dróg lokalnych i wciąż planowane są dotacje dla samorządów na ten cel".

- Ale kolej, szczególnie ta lokalna, była dotychczas pomijana. A sieć kolejowa z roku na rok się kurczyła - podał prezes fundacji ProKolej.

- Jeżeli już inwestowano w kolej, to były to międzynarodowe magistrale, wielkie dworce w aglomeracjach i szybkie pociągi - takie jak Pendolino - podał Majewski.

- Zapominano natomiast o lokalnych połączeniach, które powinny zapewniać dostęp do tej do głównej sieci, również z mniejszych miejscowości - powiedział prezes fundacji ProKolej.

- Pomysł na program Kolej plus to sygnał, że kolej nie musi się zwijać - podał ekspert.

- Oby (...) program ten (...) był początkiem nowego podejścia do lokalnej infrastruktury obsługującej pasażerów i ładunki na terenie naszego kraju - podsumował Majewski.

Jak podało ministerstwo, propozycja przywracania, poprawiania czy też budowania nowych linii kolejowych dotyczy obecnie 20 miejscowości. To: Myślenice, Jastrzębie Zdrój, Krapkowice, Bielawa, Złotoryja, Krosno Odrzańskie, Śrem, Gostyń, Turek, Żnin, Świecie i Chełmno, Busko Zdrój, Końskie, Konstancin-Jeziorna, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Sokołów Podlaski, Włodawa, Zamość.

"Katalog jest otwarty, lista jest propozycją" - informowało ministerstwo.

Jak mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, "w ramach programu Kolej plus nie tylko przywracamy połączenia kolejowe, ale poprawiamy także dostęp dla kolei".

"W ramach tego programu będą też budowane nowe linie" - zaznaczył wiceszef resortu infrastruktury.

Program Kolej plus zakłada trzy komponenty, tj. inwestycyjny, organizacji przewozów i chroniący infrastrukturę kolejową przed likwidacją. Nowy program Kolej plus będzie komplementarny zarówno z obowiązującym Krajowym Programem Kolejowym i z programem utrzymaniowym.

Krajowy Program Kolejowy, którego wartość wynosi ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r. Z kolei wartość programu utrzymaniowego sięga 23 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.