Poznań: nowoczesne ciepłownictwo ma przyszłość

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Spółka zajmuje się produkcją oraz dystrybucją energii cieplnej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Poznań ma największy, obejmujący 100 proc. obiektów, system inteligentnej sieci ciepłowniczej w kraju; to jeden z efektów inwestycji Veolii po przejęciu Poznańskiej Energetyki Cieplnej. Przez 14 lat francuska firma zainwestowała w miejską sieć ponad pół mld zł.

Veolia Energia Poznań jest obecnie dostawcą ciepła systemowego dla ponad 50 proc. mieszkańców Poznania i sąsiadujących gmin. Dostarcza też ciepło do ponad 30 innych miejscowości w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i lubuskim. Łączna długość wszystkich sieci ciepłowniczych spółki przekracza 600 km, z tego 480 km to sieć poznańska.

Przedstawiciele spółki poinformowali we wtorek (12 lipca) na konferencji prasowej, że zgodnie z podpisaną z miastem w 2002 roku umową prywatyzacyjną, w ciągu minionych 14 lat w Poznaniu wybudowanych zostało ponad 180 km nowych sieci ciepłowniczych, zmodernizowany został też istniejący układ.

Liczba mieszkańców korzystających z miejskiego systemu ciepłowniczego zwiększyła się o 127 tys. Powierzchnia ogrzewana zwiększyła się o 4 mln 700 tys. m kw. Liczba ogrzewanych obiektów powiększyła się o ponad 2,1 tys. budynków.

Przyłączanie nowych obiektów do sieci wpłynęło na zmniejszenie niskiej emisji o ponad 140 tysięcy ton, w tym 1,4 tys. ton pyłów, oraz znaczną poprawę jakości powietrza w Poznaniu.

Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce Gerard Bourland zapowiedział we wtorek kolejne inwestycje w Poznaniu.

- Przejęcie w Poznaniu sieci ciepłowniczej, a dwa lata później elektrociepłowni było kamieniem milowym na drodze rozwoju Veolii. Jesteśmy największym prywatnym operatorem systemów ciepłowniczych w Polsce, dzięki połączeniu doświadczenia i wiedzy poznańskiego zespołu z kulturą organizacyjną Veolii.

Prezes zarządu Veolia Energia Poznań Alexandre Farion poinformował, że zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej, firma od 2002 do 2013 roku wydała na inwestycje ponad 530 mln zł. Nadal inwestuje m.in. w nowe technologie, umożliwiające zdalne i szybkie zarządzanie całym systemem ciepłowniczym, co pozwoli na zwiększenie efektywności pracy i ograniczenie skutków potencjalnych awarii.

- Planujemy także wdrożyć nowoczesny standard komunikacji z klientami, oraz rozbudowę naszej oferty zarządzania energią u klientów. Chcemy, żeby wszystkie nasze inwestycje stanowiły wkład we wdrażanie w Poznaniu koncepcji smart city.

Według zapowiedzi spółki, do 2021 roku w mieście ma powstać 60 km nowych sieci. Zmodernizowane zostanie ok. 25 km sieci istniejącej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.