Powstaje wspólna spółka RWE i Kompanii Węglowej do budowy elektrowni

Verne Gersteinwerk1

fot: RWE

Transport węgla do elektrowni RWE Verne-Gersteinwerk w Niemczech

fot: RWE

Najpóźniej na początku przyszłego roku ma powstać wspólna spółka niemieckiego koncernu energetycznego RWE i Kompanii Węglowej (KW), powołana do budowy na Śląsku nowej elektrowni za ok. 1,5 mld euro – wynika z informacji KW.

- Jesteśmy na etapie uzgadniania umowy spółki. Gdy tylko umowa będzie gotowa, rozpoczną się procedury związane z powołaniem, rejestracją i rozpoczęciem działalności spółki – powiedział w środę PAP rzecznik firmy, Zbigniew Madej.

W sierpniu tego roku przedstawiciele firmy prognozowali, że umowę spółki uda się przygotować do końca września, a spółka ruszy przed końcem roku. Obecnie bardziej realny termin to początek przyszłego roku. Elektrownia ma ruszyć w 2015 roku.

W środę obie firmy – KW i RWE – za wspólny projekt budowy nowej elektrowni o mocy 800 megawatów zostały nagrodzone w konkursie o statuetkę „Biały Węgiel”, organizowanym przez Politechnikę Wrocławską w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Energetyka 2008”.

- Elektrownia, którą RWE zamierza wybudować przy współpracy z Kompanią Węglową znacząco przyczyni się do zaspokojenia corocznego 3-5 procentowego wzrostu zużycia energii w Polsce – ocenił cytowany w komunikacie prasowym prezes RWE Polska, Filip Thon.

Porozumienie joint-venture w sprawie budowy elektrowni podpisano w połowie czerwca. Będzie to jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce. Według wcześniejszych informacji, wstępnie zakłada się, że Kompania będzie miała do 25 proc. udziałów w spółce, która wybuduje elektrownię.

Przedstawiciele inwestora podkreślają, że nowa elektrownia ma charakteryzować się m.in. niskim stopniem emisji dwutlenku węgla, a zastosowane rozwiązania techniczne mają spełnić najostrzejsze wymagania ekologiczne Unii Europejskiej.

Elektrownia ma powstać na terenie tzw. ruchu drugiego kopalni „Piast” w miejscowości Wola na Śląsku. To dawna kopalnia „Czeczott”. Uruchomienie zakładu, zużywającego ok. 2,5 mln ton węgla rocznie, planowane jest na początek 2015 roku.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży prądu i gazu. Zatrudnia 63 tys. osób, zaopatruje 20 mln klientów w prąd, a 10 mln w gaz. W 2007 r. przychody RWE wyniosły 43 mld euro. Największymi firmami z grupy RWE w Polsce są RWE Polska (sprzedaje energię) oraz RWE Stoen Operator (zarządza warszawską siecią elektroenergetyczną).

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 64,9 tys. osób w 16 kopalniach. Jej roczna zdolność wydobywcza sięga 45 mln ton węgla. W ciągu trzech kwartałów 2008 r. firma zarobiła na sprzedaży węgla 566,3 mln zł (16,87 zł na każdej tonie), a jej zysk netto wyniósł 23,4 mln zł. Roczne przychody spółki to ok. 10 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.