Powinniśmy zachęcać naszych przedsiębiorców do eksportu

1492683830 tadeusz koscinski ministerstwo rozwoju

fot: Ministerstwo Rozwoju

- Technologia Plantweb firmy Emerson, w połączeniu z wiedzą i zasobami, ulokowanego w Warszawie europejskiego centrum eksperckiego dla energetyki, może stanowić dobrą podstawę dla rozwoju Krajowego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. - zaznaczył wiceszef resortu rozwoju Tadeusz Kościński

fot: Ministerstwo Rozwoju

Spodziewamy się, że w tym roku wartość polskiego eksportu sięgnie 219,6 mld euro - powiedział w czwartek, 25 października, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński. Dodał, że druga połowa br. może być nieco słabsza pod względem wyników eksportu niż początek roku.

Wiceszef ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński uczestniczył w czwartek w PAIH Expo - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą odbywającym się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Bierze w nim udział ponad 6 tys. firm, głównie z sektora MŚP, i ok. 150 wystawców oferujących wsparcie dla biznesu.

- W ostatnim roku nasz eksport był na poziomie, nieoficjalnie 203 mld euro, a oficjalnie 206 mld euro. To rekordowy wynik. Spodziewamy się, że w tym roku wartość eksportu sięgnie 219,6 mld euro - powiedział PAP i IAR wiceminister Kościński.

Jak ocenił Kościński, druga połowa 2018 r. może być "trochę słabsza" niż początek roku. Zaznaczył, że to jest konsekwencją sytuacji w UE. Dodał, że koszty ropy naftowej i takie działania, jak wojny handlowe przyczyniają się do tego, że gospodarka europejska "trochę siada i nasz eksport też siada".

- To tylko pokazuje, że obraliśmy dobry kierunek, że powinniśmy zachęcać naszych przedsiębiorców do eksportu na nowe rynki, żebyśmy nie byli tak uzależnieni od rynku europejskiego - podkreślił.

Kościński przypomniał, że jednym z projektów, który ma zachęcić przedsiębiorców do eksportu jest program Moda na eksport, rozwijany w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

- Chcemy dotrzeć bezpośrednio do przedsiębiorców. Bo pomimo, że mamy 2 mln firm w Polsce to tylko ok. 17 tys. przedsiębiorstw eksportuje - powiedział.

Kościński zwrócił uwagę, że Polska jako członek UE podpisuje umowy o wolnym handlu, co oznacza, że "konkurencja będzie przyjeżdżać" do naszego kraju. Dodał, że państwa zachodnie szybko się automatyzują, poprawiają innowacyjność.

- Tracimy naszą dotychczasową przewagę związaną m.in. z niższymi kosztami pracy; przy automatyzacji ceny jednostkowe już zaczynają być mniejsze za granicą - ocenił.

Zaznaczył, że polskich przedsiębiorców "należy obudzić, by zaczęli myśleć o eksporcie" - nie tylko do UE.

- Są bardzo ciekawe rynki w Azji, Afryce i Ameryce - wyliczył.

- Najważniejsze, by pytać przedsiębiorców, co im przeszkadza w eksporcie: czy jest to brak wiedzy czy brak odpowiednich instrumentów finansowych - wyjaśnił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.