Potrzebny jest dialog pomiędzy polskimi i austriackimi spółkami węglowymi
Polska będzie rozwijać kontakty gospodarcze z Austrią, głównie w sektorze energetyki odnawialnej, ochrony środowiska i projektów inwestycyjnych – poinformował portal nettg.pl. wydział prasowy resortu gospodarki.
W miniony wtorek 18 mają, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak rozmawiał na ten temat z delegacją landu Górnej Austrii wyrażając zadowolenie z bardzo dobrze układającej się dotychczas współpracy.
W Polsce ma swoje oddziały 80 austriackich przedsiębiorstw działających głównie w sektorach elektronicznym i stalowym. Istnieje spore możliwości zwiększenia tego potencjału.
Warto wiedzieć, że aż 60 proc. energii elektrycznej w Austrii jest odtwarzana ze źródeł odnawialnych, przy wykorzystaniu wody, biomasy i farm wiatrowych.
- Występujemy z konkretną ofertą współpracy szczególnie w dziedzinie energii odnawialnej, w zakresie ochrony środowiska, a także działań związanych ze zrównoważonym rozwojem – powiedział dr Josef Puhringer, premier Górnej Austrii.
Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka obszar związany z nowoczesnymi technologiami w energetyce pozostawia szerokie pole do kooperacji.
– Współpraca ukierunkowana na „zieloną stronę mocy” jest istotna nie tylko w obszarze wytwarzania zielonej energii ale również w zakresie technologii. Potrzebny jest także dialog pomiędzy polskimi i austriackimi spółkami węglowymi, Voest Alpinie i Jastrzębską Spółką Węglową, którego efektem będą konkretne umowy o współpracy – podsumował wicepremier Pawlak.