Posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego w Rudzie Śląskiej
Wczoraj (27 października) w siedzibie KWK "Pokój", należącej do Kompanii Węglowej SA, odbyło się dziesiąte posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla miasta Ruda Śląska - poinformował portal nettg.pl Zbigniew Madej, rzecznik prasowy KW SA. Wzięli w nim udział dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, wiceprezydent i naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta, przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, dyrektorzy kopalń: KWK "Bielszowice", KWK "Halemba – Wirek", KWK "Pokój" oraz przedstawiciele centrali węglowej spółki.
Głównym tematem obrad były przebieg eksploatacji górniczej w II i III kwartale 2010 r. oraz zamierzenia eksploatacyjne w IV kwartale 2010 r. i w I kwartale 2011 r. Ponadto omówiono skutki eksploatacji górniczej na powierzchni terenu oraz realizacje napraw szkód górniczych w 2010 r. Poruszono również temat bieżących problemów w zakresie ochrony powierzchni terenu i usuwania szkodliwych skutków działalności górniczej (zwłaszcza w nawierzchniach dróg i chodników).
Władze miasta oraz dyrektor OUG w Gliwiacah dokonali na spotkaniu oceny działań kopalń. Zespół porozumiewawczy omówił też realizacje uchwał podjętych na poprzednim posiedzeniu, które odbyło się w kwietniu 2010 r.
W ciągu 9 miesięcy br. na terenie Rudy Śląskiej Kompania Węglowa naprawiała szkody górnicze w 506 obiektach, ponosząc z tego tytułu koszty w łącznej kwocie 32,4 mln zł (na cały rok zaplanowano 37,7 mln zł). Jednocześnie w tym okresie kopalnie: "Bielszowice", "Halemba – Wirek" i "Pokój" wydobyły spod Rudy Śl. 2,9 mln t węgla, co oznacza iż każda tona węgla wydobyta w br. była obciążona kosztem szkód górniczych w wysokości 11,20 zł (2,5 krotnie więcej niż średnia w Kompanii). Wydobycie węgla spod Rudy Śl. w 2010 r. stanowić będzie ok. 9 proc. ogółu wydobycia spółki, natomiast nakłady na naprawę szkód górniczych pochłoną 23 proc. środków przeznaczonych na ten cel przez wszystkie kopalnie KW SA.