Porty w Szczecinie i Świnoujściu ze spadkiem przeładunków

fot: Krystian Krawczyk

Znaczących obniżek cen w półroczu doświadczył węgiel energetyczny w portach północnej Europy

fot: Krystian Krawczyk

W pierwszych czterech miesiącach tego roku w portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano o 7 proc. mniej towarów niż w analogicznym okresie 2019 r. - poinformowała Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Spółki przeładunkowe obsłużyły od stycznia do kwietnia blisko 10,5 mln t towarów. - I choć w tle ich pracy jest pandemia koronawirusa, to z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych statki obsługiwane są na bieżąco, ładunki są na bezpiecznym poziomie, w czym pomaga uniwersalny charakter obu portów - wskazała Woźniak-Lewandowska.

Najwięcej przeładowano zbóż - prawie dwa razy więcej w porównaniu rok do roku, tj. prawie 766 tys. t. W kwietniu statystyki notują czterokrotny wzrost w tej grupie w zestawieniu do kwietnia ub.r.

- Obecnie na świecie jest duże zapotrzebowanie na zboża, podczas gdy podaż znacząco się skurczyła na skutek ubiegłorocznych pożarów w Australii, stąd rekordy bije eksport polskiej pszenicy, która transportem morskim trafia do odbiorców - tłumaczyła Woźniak-Lewandowska.

Po czterech miesiącach dwucyfrowy wzrost notują paliwa, w tym m.in. gaz LNG oraz kontenery. Ostatnich obsłużono o prawie 30 proc. więcej niż roku ubiegłym.

- Pozostałe grupy ładunkowe w związku z pandemią koronawirusa oraz ze zmianami, jakie zaszły w kraju i na świecie w przemyśle ciężkim, w tym zwłaszcza ograniczaniu pracy hut, co skutkuje mniejszymi przeładunkami węgla i rudy, zanotowały jednocyfrowy spadek - wyjaśnia Woźniak-Lewandowska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rusza remont skrzyżowania trzech ulic w Katowicach

13 sierpnia rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni na skrzyżowaniu ul. Panewnickiej, ul. Medyków i ul. Kijowskiej w Katowicach – informują w katowickim magistracie. Remont został zaplanowany w okresie wakacyjnym, aby ograniczyć utrudnienia dla kierowców. Zakończenie inwestycji przewidziano na koniec sierpnia.

1,5 tysiąca skarg w pół roku. Polacy częściej zgłaszają mobbing

Państwowa Inspekcja Pracy podała dane dotyczące mobbingu za pierwsze półrocze 2026 roku. 

Przemysłowy magnat przysiadł na ławeczce

Jeden z największych magnatów przemysłowych przełomu XIX i XX wieku - książę Guido Henckel von Donnersmarck przysiadł na ławeczce w Świętochłowicach. Rzeźba zostanie uroczyście odsłonięta w poniedziałek, 10 sierpnia 2026 r. Data nie jest przypadkowa.

Zakończono remont jednego z najstarszych kościołów w Bytomiu

Zakończył się remont kościoła św. Wojciecha przy placu Klasztornym w Bytomiu – jednego z najcenniejszych i najstarszych obiektów sakralnych w mieście. Prace, które ruszyły w grudniu 2024 r., objęły całą świątynię: od średniowiecznych fundamentów po wieżę, a ich koszt wyniósł blisko 4,5 mln zł.