Porty Lotnicze z nowym zarządem

fot: Krystian Krawczyk

Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" ma nowy zarząd

fot: Krystian Krawczyk

W środę minister infrastruktury powołał Stanisława Wojterę na nowego prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - poinformował resort. Dodał, że powołano też Łukasza Sucheckiego i Stefana Świątkowskiego na zastępców prezesa PPL.

Stanisław Wojtera zastąpił na stanowisku prezesa Mariusza Szpikowskiego.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" jest podmiotem strategicznym, należący do Skarbu Państwa. Celem PPL jest rozwój sektora lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały lub akcje spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu. W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także wyspecjalizowane spółki świadczące obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (Welcome Airport Services i Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław) oraz podmiot prowadzący działalność pozalotniczą: ACS - działalność z zakresu ochrony i kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz bagażu w portach lotniczych.

Jak informowały w tym miesiącu PPL, uzyskały 356 mln zł zysku netto za 2019 r., wobec starty netto na poziomie 66 mln zł w 2018 r. Przedsiębiorstwo zapowiadało, że wyniki finansowe za rok 2020 będą niższe ze względu na pandemię koronawirusa.

W środę MI poinformowało, że nowy prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera (ur. 1977 r.) jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, ma także dyplom studiów Master of Business Administration. Ponadto pełnił funkcje kierownicze m.in. w grupie PKO BP, PHO, PZL-Świdnik. Z branżą obronno-lotniczą związany od 2013 r., ostatnio pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o. ds. Zagospodarowania Terenu Lotniska Chopina.

Jak podał resort, jednocześnie minister infrastruktury powołał zastępców prezesa PPL. Wiceprezesem ds. operacyjnych został Łukasz Suchecki, a wiceprezesem ds. finansowych - Stefan Świątkowski.

Łukasz Suchecki ukończył studia w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Pracował na stanowiskach kierowniczych m.in. w grupie LOT i w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ostatnio był zastępcą dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Jest członkiem Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego przy Ministerstwie Infrastruktury.

Natomiast nowy wiceprezes ds. finansowych Stefan Świątkowski ukończył studia matematyczne na Politechnice Łódzkiej oraz na University of Leeds, a także studia Master of Business Administration na Institut europ,en d'administration des affaires w Fontainebleau (Francja). Był też m.in. wiceprezesem ds. finansowych grupy KGHM. W ostatnim czasie pełnił funkcje kierownicze w pionach finansowych spółek z grupy LOT.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.