Portugalia: sprowadzą LNG ze swojej dawnej kolonii

Portugalia będzie zaopatrywać się w skroplony gaz ziemny (LNG) w Angoli. Nad realizacją dostaw czuwać będzie największa portugalska spółka paliwowa Galp Energia oraz angolski koncern Sonangol.

Jak poinformował Rui Costa z biura prasowego firmy Galp Energia, dostawy paliwa prowadzone będą drogą morską do terminalu gazowego spółki REN w Sines. Szczegóły dostarczania do Portugalii skroplonego gazu ziemnego dopracowywane są w siedzibie firmy Galp Energia w Lizbonie. Pierwszych angolskich tankowców z LNG należy się spodziewać w Portugalii do grudnia br.

- Angola będzie dostawcą skroplonego gazu ziemnego do Portugalii w krótkim i średnim okresie czasu. Dostawy te będą uzupełnieniem długoterminowych kontraktów na LNG pochodzący z Nigerii - ujawnił przedstawiciel spółki Galp Energia.

Nigeria była dotychczas głównym źródłem zaopatrzenia Portugalii w skroplony gaz ziemny. Z kierunku tego sprowadzono w ub.r. 3,5 mld m sześc. tego paliwa.

W lipcu br. Angola rozpoczęła eksport skroplonego gazu ziemnego. Pierwszymi odbiorcami surowca były Chiny oraz Brazylia. Za poszukiwanie nowych rynków zbytu LNG odpowiedzialna jest powiązana z koncernem Sonangol spółka Angola LNG Marketing. Jak poinformował jej prezes Artur Pereira, wytwarzane w Angoli paliwo będzie w najbliższych latach trafiać do państw na całym świecie.

- W tym roku podpisaliśmy już umowy na sprzedaż skroplonego gazu ziemnego z kilkoma państwami świata. Kilka następnych kontraktów sfinalizowanych zostanie do końca br. Posiadamy wystarczające moce produkcyjne oraz dużą flotę tankowców, by sprostać zamówieniom z całego świata - dodał Pereira.

Możliwości eksportowe zakładu LNG zlokalizowanego w sąsiedztwie portu w Soyo, w ujściu rzeki Kongo, są wysokie. Ocenia się je na 7,2 mld m sześc. Obiekt, w którym poza Sonangolem udziały ma również Chevron, BP, ENI i Total, będzie w stanie wysyłać 70 tankowców ze skroplonym gazem ziemnym rocznie.

Budowę terminalu LNG w portugalskim Sines zakończono pod koniec września ub.r. Nowe instalacje powstały na terenie poszerzanego od 2009 r. portu morskiego w tym mieście. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez spółki Somague i TGE Gas-Engineering.

Terminal gazowy w Sines, zlokalizowany 160 km na południe od portugalskiej stolicy, posiada możliwość odbioru skroplonego gazu ziemnego z dużych jednostek pływających, nawet o pojemności 215 tys. m sześc. Łączne możliwości magazynowe nowego obiektu wynoszą 290 tys. m sześc. LNG.

Znaczenie terminalu spółki REN zwiększy się wraz z zaplanowaną na 2020 r. szybką linią towarowych przewozów kolejowych z Sines przez Madryt do Francji i dalej do Europy Środkowej. Pierwsze prace przy jej budowie mają ruszyć już w 2014 r. 85 proc. kosztów inwestycji zostanie pokrytych ze środków unijnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.