Portugalia: rząd zobowiąże stacje do sprzedaży taniego paliwa

Gabinet Pedra Passosa Coelho zobowiąże w 2013 r. operatorów stacji do sprzedaży taniego paliwa. Oferta low-cost powinna stanowić według wytycznych rządu 20 proc. dostępnych w obiekcie paliw.

Jak poinformował Artur Trindade, portugalski wiceminister energetyki, nowe rozporządzenie, zobowiązujące operatorów stacji do dystrybucji niewzbogaconych, tanich paliw, jest już prawie gotowe.

- Wprowadzamy do niego jeszcze nieznaczne poprawki - dodał Trindade.

Przedstawiciel rządu zapowiedział, że celem nowych przepisów jest dążenie do wprowadzenia na stacje taniego paliwa, które by odpowiadało 20 proc. dostępnej tam oferty.

- Chcemy, aby standardem w działających w Portugalii stacjach paliw był łatwy dostęp do taniego paliwa. Większość tych obiektów posiada co najmniej 5 pistoletów nalewowych. My chcemy, aby przynajmniej jeden z nich udostępniał ofertę low-cost - powiedział Artur Trindade.

Z wytycznych rządu wynika, że obowiązek dostosowania stacji do obrotu tanim paliwem nie będzie dotyczył mniejszych placówek, które posiadają mniej niż pięć pistoletów do tankowania pojazdów.

Wprowadzenie od 2013 r. obowiązku sprzedaży tanich paliw na stacjach popierane jest nie tylko przez rządzącą Portugalią koalicję centroprawicową, ale także największe opozycyjne ugrupowanie parlamentarne - Partię Socjalistyczną.

W 10-milionowej Portugalii działa około 1800 stacji paliw, z których prawie 4 proc. funkcjonuje na terenie stolicy. Największym operatorem jest krajowa spółka Galp, której sieć liczy blisko 800 obiektów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.