Porozumienie na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu

1601468193 biogazowniaiiigeneracji

fot: ARC/Dynamic Biogas

Na zdjęciu biogazownia III generacji, która została uruchomiona pod koniec 2019 r. na fermie doświadczalnej w Przybrodzie należącej do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

fot: ARC/Dynamic Biogas

Przedstawiciele administracji, instytucji badawczych, finansowych, przemysłu i biznesu podpisali we wtorek w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Głównym celem jest wykorzystanie polskiego potencjału w tym obszarze.

Sygnatariuszami porozumienia są ministrowie klimatu, rolnictwa, aktywów, funduszy i polityki regionalnej, edukacji oraz rozwoju i technologii, NCBiR, NFOŚ, organizacje z sektora, instytucje finansowe, placówki naukowe, przemysł, organizacje biznesu. Deklarują w porozumieniu współpracę na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce, wspierania maksymalizacji local content oraz promocji eksportu towarów i usług firm z lokalnego łańcucha dostaw na rynkach zagranicznych.

Minister klimatu Anna Moskwa zauważyła, że w świetle obecnych wydarzeń w świecie energii, źródła dające niezależność i samowystarczalność są wyjątkowo ważne, a biogaz i biometan takimi źródłami są. Jak mówiła, mamy już w Polsce 300 biogazowni, ale bardzo jesteśmy zainteresowani tym co się rodzi w obszarze innowacji, y je promować, rozwijać, a nawet i eksportować.

Minister klimatu oceniła też, że takie porozumienia pozwalają przygotować legislację w stałym dialogu sektorowym.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wyraził opinię, że produkcja biogazu i biometanu to jedno z kluczowych wyzwań w dłuższej perspektywie. - To z pewnością jeden z elementów bezpieczeństwa energetycznego, pozyskiwanie energii w sposób zdecentralizowany uniezależnia od źródeł zagranicznych - mówił Puda.

Z kolei wiceminister rolnictwa Anna Gembicka przypomniała, że to na obszarach wiejskich występuje największy potencjał źródeł odnawialnych, a z drugiej strony są one najbardziej zagrożone ubóstwem energetycznym. - Dlatego w OZE widzimy środek poprawy tej sytuacji i dalszego rozwoju, np. sektora przetwórczego - wskazała.

- Ze strony resortu rolnictwa deklarujemy wsparcie rozwoju biogazowni rolniczych z poszanowaniem środowiska - zapewniła Gembicka.

Pełnomocnik rząd ds. OZE Ireneusz Zyska odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który przypomniał w nim, że to już trzecie porozumienie sektorowe - po offshore i wodorze, które administracja rządowa zawiera z interesariuszami nowych sektorów gospodarki.

Rozwój sektora jest ważnym narzędziem do realizacji jednego ze strategicznych celów rządu - utrzymania konkurencyjności produkcji rolnej i przetwórstwa żywności. Morawiecki ocenił w liście, że rozwój biogazowni zaktywizuje gospodarczo polską wieś, i m.in. zapewni dodatkowe źródła dochodów. Jego zdaniem, sektor może z najbliższych latach uruchomić inwestycje rzędu 10 mld zł.

- To nowy element polityki rządu - pogłębionej współpracy z sektorami, które pracują na rzecz konkurencyjności i siły polskiej gospodarki - stwierdził Zyska. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku powinno zostać podpisane porozumienie sektorowe z branżą fotowoltaiczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.