Ponad dwa tysiące gmin zgłosiło zapotrzebowanie na dystrybucję węgla

fot: Krystian Krawczyk

Węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin w Polsce - zapewniał Karol Rabenda

fot: Krystian Krawczyk

- Do systemu, który wdrożyliśmy kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys. gmin w Polsce - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zaznaczył, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin

W piątek w siedzibie Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Skarszewach (woj. pomorskie) rozpoczęła się dystrybucja węgla zakupionego przez mieszkańców po preferencyjnej cenie. Przed rozpoczęciem załadunków zorganizowano konferencję prasową, w której wzięli udział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda i burmistrz gminy Skarszew Jacek Pauli.

Rabenda zaznaczył, że węgla nie zabraknie. Jesteśmy przygotowani żeby dostarczyć węgiel do gmin - przekonywał. - Sprowadzamy i odsiewamy go dalej. Wolumeny, które mamy zamówione na morzu są tak duże, że wystarczą na cały sezon - podkreślał wiceminister.

Dodał, że nie ma potrzeby zamawiania węgla na zapas. Będziemy węgiel dostarczać zgodnie z zapotrzebowaniem - zapewniał.

Na początku listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Rabenda wskazał, że do systemu, który został wdrożony kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys gmin w Polsce. - Można oszacować, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin w Polsce - powiedział.

To jest nowe zadanie dla samorządów jak i dla rządu czy dla spółek skarbu państwa, dlatego apeluję o mobilizację - podkreślił.

Burmistrz Skarszew Jacek Pauli wyliczył, że do piątku do urzędu miejskiego w Skarszewach trafiło ponad 3 tys. wniosków o wypłaty dodatku węglowego. Ok. 2 tys. jest już wypłaconych. Każdego dnia w urzędzie miejskim przyjmujemy 100 wniosków na preferencyjny zakup węgla - mówił.

Zaznaczył, że w piątek rozpoczęto w gminie dystrybucję węgla. Wczoraj węgiel przyjechał, a już dziś jest transportowany do osób, które go zakupiły - przekonywał burmistrz.

Dodał, że w przypadku zwiększonego zapotrzebowania węgiel będzie przewożony również przy pomocy prywatnych przewoźników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.